15 aanbeveling verdienen om daarin het op die plaats gevestigde Holland-China syndicaat te betrekken. Hoe ook, men zorge dan tijdig bekend te stellen, welke eischen aan de aan te koopen dieren worden gesteld, opdat de daarop uit Shanghai of Tientsin naar Mongolië uit te zenden paarden handelaren daarmede rekening kunnen houden; hen dient dan verder in overleg met den Consul of de firma, die in deze tus- schenkomst verleent, een prijs gegarandeerd te worden voor elk goedgekeurd paard. Voorts zorge men, dat op het tijdstip waarop de paarden te Shanghai of Tientsin verwacht kunnen worden, aldaar voor de keuring en aankoop zich een deskundige bevindt. Uit den aard der zaak is het niet mijne bedoeling om zoo doende te komen tot een definitieve invoering van het Chineesche paard in ons leger, maar slechts om, zooals ik boven reeds schreef, daarmede bij een tijdelijk gebrek aan paarden in Indië in de remonteering te voorzien. Hoezeer ik ook vermeen, dat de Chineesche pony bij de artillerie beter zou blijken te voldoen, dan ons Indisch artillerie-trekpaard, zou ik toch nimmer een maatregel willen aanbevelen, waarbij wij ons ook wat de remon teering van paarden betreft, van het buitenland afhankelijk maken, de gebeurtenissen in China hebben, ten aanzien van de muildieren voldoende aan 't licht gebracht, hoe gevaarlijk dit zou zijnveeleer zijn zij ons eene waarschuwing om, wanneer men van oordeel blijft, dat wij muildieren noodig hebben, d. w. z. gedragen bergartillerie niet kunnen missen, maatregelen te nemen voor eene muildierfokkerij in Indië. Wat laatstgenoemde dieren betreft, hoewel ik te Tientsin naast de Chineesche muildieren, andere uit AmerikaBritsch-lndiëItalië en Frankrijk zag, viel het mij op, hoe 'n werkelijk schoon muildier, dat het meest aan de militaire eischen beantwoordt, het Chi neesche is; opvallend is het echter, dat over 't algemeen de schoonste dieren onder de vrouwelijke exemplaren worden aan getroffen. Ook om de artillerie in de toekomst in de gelegenheid te kun nen stellen deze vrouwelijke muildieren aan te koopen, is 't zeer te wenschen, dat de ruinenproef bij de paarden slagen zal. Nog teeken ik hier aan, dat naar hetgeen ik daaromtrent t- Tientsin vernam, Chefoowaar wij tot dusverre onze muildieren

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 23