88 binnenkomen bleek evenwel duidelijk, dat de bevolking van de V Kota er op rekende, dat eerlang Nederlandsch-Indische troepen het land zouden binnenrukken om over den moord en de berooving van den heer Clifford verantwoording te eischen. De Kampar Kanan werd op verschillende punten versperd evenals de voetpaden, die uit het Nederlandsch gebied naar de V Kota voerden. Ter verdediging van die versperringen werden versterkingen aangelegd, die men door aanleuning aan moerassen of aan steile berghellingen, door het aanbrengen van verhakkingen en ran- djoe's enz., trachtte stormvrij te maken. Men beweerde zelfs, dat de bevolking van Bangkinang zich geregeld in den wapenhandel, in het bijzonder in het schieten, oefende. Te Bangkinang werd, even buiten de kampong, eene aardop- hooging gevonden, van den vorm van een kogelvanger, maar van veel geringer afmetingen (hoogte en kruinsdikte 2 Meter; lengte B Meter), waarop blijkbaar veel geschoten was. Of deze inrichting evenwel van den laatsten tijd dateerde en nog kortelings gebruikt was, zooals beweerd werd, kon niet worden nagegaan. Mocht dit zoo zijn dan moet dat geheele schijfschieten uit sluitend als een soort reclame-middel worden beschouwd, uit gedacht om de domme vreesachtige bevolking in den waan te brengen, dat men zich hevig zou verzetten tegen de Nederlandsche soldaten en met het doel door de geruchten, die daarvan allicht naar Poelau G-adong zouden overwaaien, de bevolking en misschien wel de expeditionnaire troepen bang te maken. Het is toch niet aan te nemen dat een inlandsch volk, dat als voorbereiding voor den oorlog zich in ernst op het schijf" schieten toelegt, zich op het eerste gezicht van den vijand zonder slag of stoot zou onderwerpen. Hoe dit echter ook zijn moge, in Juli 1899 had men nog niet de ervaring van de bewoners der V Kotadie men nu heeft en kon men dus niet anders doen dan aan de inkomende berichten omtrent hunne plannen tot verzet waarde toekennen. Van toenadering van hunne zijde was geen sprake, integendeel alle berichten wezen op eene ernstige vijandige gezindheid en

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 240