94- - Dit was evenwel niet mogelijk, er mocht geen dag verloren gaan, aangezien volgens ingewonnen inlichtingen in de V Kota de periode der meeste regens en daarmede van de bandjirs en als gevolg daarvan ook van de groote overstroomingen en moeielijk verkeer te water, in het begin van October intrad, weshalve voor de eigenlijke operatiën slechts ongeveer 14 maand over bleef, een tijdsbestek dat, mocht ernstig verzet worden on dervonden, zeker niet ruim kon worden geacht. De voornaamste zaken, die in verband met de organisatie en het vertrek van de expeditie rechtstreeks door het gewestelijk militair commando moesten worden geregeld, zullen hieronder achtereenvolgens worden besproken. Zij zijn: I. Het transportwezen. Laat men buiten beschouwing, dat de militaire magazijnen te Pactang, ook in normale omstandigheden, voor een groot ge deelte hunne voorraden van andere plaatsen ontvangen en zij voor de uitrusting van een betrekelijk groote expeditie als de onderwerpelijke vooraf van uit BataviaAtjeh enz. moesten worden aangevuld, dan kan men zeggen dat Padang de eigenlijke -operatiebasis voor de expeditie vormde en van daaruit alles moest worden opgevoerd naar Poelau Gadongdat als tusschenbasis zou worden ingericht. Het goederentransport van Padang naar Pajakoemboeh levert geen bezwaren op, het geschiedt per spoor. Yan laatstgenoemde plaats naar Poelau Gadongeen afstand van ruim 58 paal, is het vervoer echter minder gemakkelijk. Yan Pajakoemboeh naar Loeboek Bengkoeangeen afstand van ruim 12 paal, heeft men een goeden vlakken grindweg met per manente bruggen geschikt voor voertuigen, die in de streek zelve, in allerlei soorten, overvloedig aanwezig zijn. Yan Loeboek Bengkoeang tot Kota Baharoe, een afstand van bijna 17 paal, loopt een sterk geaccidenteerd maar overigens goed, ruim breed voetpad, waarop slechts koelies en draagpaar- den kunnen worden gebruikt. Yan Kota Baharoe naar Poelau Gadong geschiedde het vervoer per prauw langs de Batang Mahat en de Kampar Kanan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 246