95 De landweg tusschen beide plaatsen, een zeer sterk geacci denteerd voetpad, komt als transportweg niet in aanmerking omdat het vervoer daarlangs onevenredig meer moeielijkheden oplevert dan langs de rivier en men dus daarvan slechts dan gebruik zou hebben gemaakt, wanneer het vervoer te water be paald onmogelijk zou zijn geworden, bij voorbeeld ten gevolge van langdurige bandjirs enz., wat echter niet was te voorzien en ook niet geschied is. Te PajakoemboehLoeboek Bengkoeang en Kota Baharoe moest dus van transportmiddel worden verwisseld. Door hunne onderlinge afstanden van ongeveer een dagmarsch waren die plaatsen als van zelf aangewezen tot nachtkwartieren voor de transporten, die bij nacht moesten worden gestaaktte land omdat er in de doorloopen landstreek zeer veel tijgers zijn, te water, omdat het varen op de Batang Mahat met hare talrijke stroomversnellingen en stroomengten 's nachts te gevaarlijk is. Bovendien moest men, wilde men het onderhouden van kost bare depots van transportmiddelen vermijden, er op bedacht zijn, dat bij aankomst van een transport op een der drie plaatsen niet altijd dadelijk een voldoende hoeveelheid nieuwe vervoermiddelen gereed gevonden zoude worden om het aangebrachte verder te brengen. Om deze redenen werd het noodzakelijk geacht op de drie genoemde plaatsen kleine magazijnen te hebben om daarin de noodige goederen gedurende één nacht te bewaren. Te Pajakoemboeh werd daartoe de goederenloods van het sta tion gebezigd of liet men de goederen in de gesloten wagens en stelde deze onder bewaking. Te Loeboek Bengkoeang werd door het civiel bestuur een loods opgericht (tevens logies voor de bezetting van de étappepost); te Kota Baharoe werd een bestaand huis ingericht. Ook moest op de étappeposten gelegenheid zijn om van het oorlogsterrein te evacueeren zieken en gewonden voor één nacbt onder dak te brengen. Te Pajakoemboeh werd daarvoor het bestaande hospitaal gebe zigd en bovendien een particuliere woning gehuurd en ingericht. Te Loeboek Bengkoeang en Kota Baharoe werden bestaande huizen gebezigd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 247