97 Men belaadde bij voorbeeld een geheel transport met niets anders dan Australisch vleesch en ging daarmede door, totdat de voorraad er van uitgeput was, om eerst dan tot een ander artikel over te gaan. Op die wijze zou gevaar ontstaan, dat men te Poelau Gadong op een gegeven oogenblik van enkele zaken overdadig, of voors hands noodeloos veel, en van andere niets had. De intendant stelde onverwijld op deze aangelegenheid zoo goed mogelijk orde en deed den Plaatselijk Militairen Commandant van Pajakoemboeh aan den Gewestelijk Militairen Commandant verzoeken een conducteur der Militaire Administratie te Loeboek Bengkoeang te plaatsen om daardoor te voorkomen, dat zich in de toekomst het gebeurde zou herhalen. Aangezien in het gewest de verlangde conducteur niet beschik baar was, werd een geschikt sergeant der infanterie aangewezen, die den 21en Augustus van Padang vertrok. Toen de expeditiecommandant op de etappelijn aankwam, bleek ZijnHoogEdelGestrenge, dat de dienstvoor de bezettingen op het tra ject Pajakoemboeh Kota Baharoe op den duur te zwaar zouworden. Het aanhoudend tusschen de posten heen en weer loopen, zonder rustdagen, konden zij niet volhouden. Daarbij kwam, dat de transportmiddelen te Loeboek Bengkoeang zeer onregelmatig opkwamen. Zij werden gerequireerd tot op afstanden van 20 en meer palen van die plaats. Had men nu bij voorbeeld op één dag 200 koelies noodig, dan waren die niet 's morgens vroeg present, maar kwamen eerst in den loop van den dag achtereenvolgens en bij kleine troepjes tegelijk aan en waren dan dikwijls öf te vermoeid, öf te laat om nog circa 17 paal met een vracht van 20 kilogram te marcheeren. Daar aan dezen toestand niet veel te veranderen bleek, werd er aan tegemoet gekomen door in plaats van één groot transport meerdere kleine transporten op een dag te laten marcheeren en de transporten, die niet 's morgens vroeg vertrokken naar gelang van het uur van vertrek slechts te laten doorgaan tot Oeloe Aer of Kota Alam. Om dit te kunnen doen was het evenwel noodig op die beide plaatsen etappeposten op te richten. 7

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 249