16 tochten, daarvoor niet de meest geschikte plaats schijnt te zijn. Men beweert, dat de keuze veel grooter is in de provincie Chilispeciaal in en om Tientsin en Peking. Voor de aankoop daarvan zou de tusschenkomst ingeroepen kunnen worden van het Holland-China syndicaat te Tientsinin den geest, zooals ik dat boven aangaf ten aanzien van het aankoopen van Chineesche ponies. Als gunstigst tijdstip voor- het opkoopen der dieren wordt genoemd, dat kort voor Chineesch nieuwjaar; de gemiddelde prijs van de geschikte dieren zou 100 tails f 180 bedragen. Wat de voorziening van de vreemde legers aan rij-, last- en trekdieren betreft, wordt het volgende aangeteekend. Het Duitsche expeditiekorps bracht geen andere dieren mede dan een 6 tal paarden, welke als proef moesten dienen om na te gaan, hoe deze paarden zich bij het langdurige en warme transport over zee, zouden houden. De door de cavalerie, artil lerie en trein noodige paarden en muildieren hoopte men meer in de nabijheid van het oorlogstooneel te kunnen koopen, doch dit viel niet mede. Wat er in- en om Tientsin aan paarden en muildieren nog te krijgen was geweest, daarop hadden de eerst aangekomen vreemde legers voornamelijk de Russen reeds beslag gelegd, maar ook dat was niet veel, want reeds dadelijk na het uitbreken der beweging onder de Boksers was het mee- rendeel der Chineezen met medeneming van have en goed naar het binnenland gevlucht. Men moest zich dus bepalen tot hetgeen in Shanghai en te Kiauichau aan Chineesche ponies muildieren zijn daar niet te krijgen was, maar ook daar leverde de aankoop, hoewel men, zooals ik mij daarvan te Shanghai kon overtuigen, weinig kies keurig was, lang niet genoeg op, zoodat men de paarden nu van elders, nl. uit Amerika en Australië moest laten komen. Muildieren werden uitsluitend aangevoerd uit Kiautchauin de eerste plaats werden de bespanningen gezonden van de daar in garnizoen zijnde veldbatterij, en verder de muildieren doch dit waren er slechts weinig die men er den laatsten tijd nog had kunnen aankoopen. Met die muildieren uit Kiaut chau moest, omdat er toen nog geen paarden waren, de bat-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 24