105 - de dag van vertrek van Padang van de eerste colonne van de expeditionnaire troepenmacht gesteld op 16 Augustus. Volgens het vastgestelde marschtableau zou deze afdeeling dan den 17en Augustus van Pajakoemboeh Sari Lamah) verder marcheeren. Het troepenvervoer van Padang vóór den 16en Augustus te doen aanvangen werd niet wenschelijk geacht, omdat zulks ten gevolge zou hebben, dat op één dag eene transportcolonne en een gedeelte der expeditionnaire troepen hetzelfde gedeelte van de etappelijn PajakoemboehKotaBaharoe zouden moeten afleggen, wat allicht aanleiding tot opstopping en stoornis moest geven. Bovendien zouden beide afdeelingen op dezelfde plaatsen moe ten overnachten, wat in de armoedige, kleine kampongs van de Pangkalan niet goed mogelijk is. Het kostte reeds moeite genoeg om eene enkele afdeeling voor den nacht onder dak te brengen. Op al deze gronden was het wenschelijk: le de troepen niet van Pajakoemboeh (of Sari Lamah) te doen vertrekken, vóór dat van daar de 14 daagsche voorraad vivres voor Poelau G-adong geheel zou zijn afgezonden; 2e het gewone goederenvervoer te staken, zoolang er troepen van Pajakoemboeh afmarcheerden en dit vervoer eerst weder te hervatten 24 uur, nadat de laatste afdeeling van daar was af gemarcheerd. Daardoor verkreeg men tevens het voordeel, dat aan de etap- pelijn eenige rust werd gegund, wat wel noodig was, wilde men voorkomen, dat deze geheel werd uitgeput door het, voor deze armoedige, slecht bevolkte streek, reusachtige verkeer, dat op die lijn plaats vond. Den 16™ Augustus ten 7 uur voormiddag vertrok het eerste echelon der expeditionnaire troepen per spoor van Padang. De overige afdeelingen volgden op de wijze, in de bijlagen „marschtableau" en „regeling spoorwegvervoer" Bijlagen Q en P.) aangegeven. De concentratie-marsch naar Poelau Gadong leverde weinig meldenswaardigs op.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 257