106 De door den drang der omstandigheden in het marschtableau gebrachte wijziging is reeds hiervoor besproken. Evenzoo de wijzigingen, die in de voor het transportwezen getroffen regeling wenschelijk werden geacht. Te Sari Lamah werd op en om den passar gelogeerd en wa ren de kwartieren ruim en goed. Te Oeloe Aer was het logies zeer bekrompen en konden de dwangarbeiders zelfs bij de kleinste colonne slechts gedeeltelijk onder dak worden gebracht. Te Kota Baharoe werd gelogeerd in het civiel etablissement en omliggende huizen. De kwartieren waren ruim en goed. Te Tandjoeng Balik was het logies slecht, de dwangarbeiders moesten meerendeels bivakkeeren; te Tandjoeng Paoeh kon, met wat behelpen, voor de grootste colonne alles onder dak worden gebracht. Van Sari Lamah werd het keukenpersoneel met het kook- gereedschap en de noodige vivres per voertuig vooruitgezonden naar Loeboek Bengkoeang en marcheerde van daar verder naar Oeloe Aer. De overmatige hitte op den marsch van Oeloe Aer naar Kota Baharoe maakte het wenschelijk de militairen van de ransels te ontlasten en voor het vervoer daarvan koelies in te huren. Op het traject Kota Baharoe Poeloe Gadong werden de keukens en de ransels telkens per prauw vooruitgezonden naar het eerst volgende nachtkwartier. Den 18en Augustus werd de telegraaflijn Pajaköemloeh—Poelau Gadong in gebruik gesteld en een regeling getroffen voor het door verschillende personen verzenden van telegrammen. Bijla ge T In den avond van dien dag sloot de aan den expeditiecom mandant toegevoegde civiele ambtenaar, de assistent-resident van de V Kota G. Schaapzich te Oeloe Aer bij den staf der ex peditie aan. Ingevolge besluit van den waarnemenden Gouverneur van Sumatra's Westkust zou deze ambtenaar zich gedurende de expeditie doen vergezellen door den controleur der onder- afdeeling Pangkalan Kota Baharoe en XII Kota Kantparden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 258