17 terij bespannen worden, die het eerst met de beide Seebatal- jons uit Duitschland te Tientsin was aangekomen, ten einde die batterij in de gelegenheid te stellen zoo spoedig mogelijk naar Peking te marcheeren; zelfs officieren, kader en trompetters bereden toen muildieren. De later aangevoerde paarden werden bij de volgende veldbatterij, den trein en de cavalerie ingedeeld, en al werden uit deze van alle kanten bij elkander gehaalde, voor een deel onafgerichte paarden, lang geen ideale bespan ningen en cavalerie verkregen, zoo was de uitslag toch bedui dend gunstiger dan men mocht verwachten en in elk geval voor 't doel voldoende. De Fransche expeditionnaire troepen uit Tonkin hadden slechts muildieren medegenomen voor de bergbatterijen; aan paar den had men de bijzonder kleine Annamietische paardjes bij zich voor de officieren en het kader der batterijen en de bereden officieren bij den staf en de infanterie. Bij den trein behielp men zich aanvankelijk uitsluitend met â– Tapanneesche koelies. De Britsch-Indische troepen waren in dit opzicht het best uitgerust, voor de cavalerie en de veldartillerie waren alle paarden mede overgevoerd, terwijl men voor den treindienst muildieren bij zich had. De Italianen hadden uit Europa muildieren en paarden medegenomen, doch met het oog op de geringe sterkte van het expeditionnaire korps in betrekkelijk gering aantal. De Amerikaansche cavalerie was met hare paarden grooten- deels uit de Philippijnen overgekomen, terwijl men voor den trein muildieren uit Amerika had aangevoerdde Bussen beschik ten voor hunne ruiterij over aangevoerde Oost-Siberische- en ko- zakkenpaarclen terwijl bij den trein hoofdzakelijk kozakkenpaarden en Chineesche muildieren de Russen hadden zich het eerst meester gemaakt van de muildieren, die in en om Tientsin nog te krijgen waren dienst deden. De Japanneezen eindelijk gebruik ten uitsluitend paarden, zoowel voor rij-, trek- als lastdieren. In 't geen men aan dieren voor den treindienst te kort kwam en dit bleek bij de meeste legers heel wat te zijn werd aan vankelijk voorzien, door de manschappen te doen dragen en werken; toen langzamerhand Chineesche koelies beschikbaar kwamen, vielen deze in, en tegen het einde van September Dl. I, 1902. 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 25