110 Terwijl de troep op dit punt rust hield, zetten de expeditie commandant en de Chef van den Staf met eene kleine dekking de verkenning nog een eindweegs voort om de gesteldheid van het gevonden pad nader op te nemen. Nauwelijks een paar honderd Meters afgelegd hebbende, ter hoogte van Kandang Aioman gekomen, werd in de rivier de reeds bekende, daar ter plaatse aanwezige, versperring gezien en daarachter op een aan den rechteroever liggende zandbank een 20 tal V. Kotaërs ontdekt, die, onder een afdak opgesteld, blijkbaar wacht hielden en op het zien van den troep naar bui ten kwamen. In de hoop, dat de vijand het zou beantwoorden en daardoor .zijn stelling verraden, deed de expeditiecommandant onmiddellijk het vuur openen. De vijand nam de vlucht zonder een schot te lossen. Aangezien geen vaartuigen bij de hand waren en men dus niet op den rechteroever kon overgaan, moest van een poging- tot vervolging worden afgezien. Na nog eenige oogenblikken in stelling te zijn gebleven om te zien of de vijand wellicht zou terugkeeren, werd op het rus tende detachement teruggetrokken en keerde de verkenning huiswaarts. De verkenning had geleerd le dat het afgelegde voetpad, hoewel door de daarin voor komende steile hellingen zeer moeielijk zijnde, voor infanterie zeer goed begaanbaar was en zelfs voor beladen koelies geen onoverkomelijke bezwaren opleverde. Voor paarden was het evenwel onbruikbaar. Het volgde op korten afstand den rivieroever en kon men bijna voortdurend door het geboomte heen de rivier zien, zoodat het pad gebezigd kon worden om daarlangs de dekking van een prauwentransport te doen marcheeren. Blijkbaar was het gemaakt om de bezetting van de beide borstweringen do gelegenheid te geven in geval van nood te vluchten en ongezien hunne bene denstrooms gelegen sampans te bereiken. Een ander pad bestond er bij den aanvang der expeditie niet en is dit eerst gedurende en na de expeditie door de bevolking gemaakt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 262