1 ]6 langs de rivier en het bovendien door meerderebij de verkenning van 2 September werden er 4 gevondenbelangrijke versterkingen was afgesloten. Er werd met 2 colonnes opgerukt, omdat in het dichtbegroeide terrein op de beide oevers der rivier, geen gelegenheid was met groote afdeelingen op te treden en men dus van het bijeenhou den der geheele troepenmacht op het smalle moeielijke voetpad geen nut, maar wel veel last zou hebben door de groote lengte der colonne. Bovendien werd de voorkeur aan 2 colonnes gegeven, omdat men daardoor onmiddellijk de rivier, vrij zou maken en deze ter beschikking krijgen voorde transporten, wat zeer noodig was nu het gebleken was, dat het terrein zulke buitengewone moeielijk- heden opleverde, dat de opvoer van al het benoodigde, zelfs bij de grootste krachtsinspanning, met zeer veel bezwaren gepaard en zeer langzaam zou gaan. Aan de waadbare plaats bij Ekor Rantau Maringindat is ongeveer daar, waar het gebergte overgaat in een laag heuvelter rein, zouden de beide colonnes desnoods elkaar de hand kunnen reiken, nog vóór dat men aan de groote versterkingen van Poelau Taro kwam. De rechtercolonne werd het sterkste gemaakt, omdat op den rechteroever volgens de bekomen inlichtingen de belangrijkste versterkingen lagen en het pad op dien oever beduidend gemakke lijker zou zijn dan dat op den linkeroever, zoodat het te voorzien was de rechtercolonne de spits zou moeten afbijten. Een compagnie werd te Poelau G-adong achtergelaten als be zetting van die plaats en om later de noodige dekkingen te leveren voor de transporten. Den 25en Augustus om 4 uur V. M. werd, overeenkomstig de gegeven bevelen, een begin gemaakt met het overzetten van de troepen op den linkerrivieroever. Dit vroege uur werd gekozen, omdat voorzien werd, dat de rivierovergang zeer veel tijd zou vorderen en men, zoo eenigs- zins mogelijk, gaarne voor het invallen van de duisternis in de vlakte voor de vijandelijke versterkingen wilde zijn om te voor komen, dat men, in twee deelen gesplitst, op het pad in het bosch zou moeten bivakkeeren.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 268