- is liet het zich reeds aanzien, dat binnen korten tijd Chineesche paarden en muildieren zouden worden aangebracht. Dit laatste mocht eene gelukkige omstandigheid worden genoemd, want reeds spoedig was gebleken, hoe het meerendeel der aangevoerde paarden slecht bestand was tegen het klimaat en de voeding, die men hen voorzette. Alleen de Oost-Siberische- en de kozakken paarden schenen daarop eene uitzondering te maken de overige vielen snel af en zeer in 't oog loopend was dit het geval met de Japanneesche paarden en die uit Britsch-Indië. Zooals in Tientsin alles moest worden aangevoerd, was dit ook het geval met de fourage en met de aanschaffing daarvan scheen men niet gelukkig. In welk kampement ik ook kwam, overal vond ik de fourage van hoogst inferieure qualiteit; 't was meer stroo, dat de dieren kregen, dan hooi. Het meerendeel der aangevoerde paarden, hoe uitgehongerd zij er soms ook uitzagen, at dan ook blijkbaar niet anders dan met lange tanden, alleen de Russische paarden schenen er evenals de Chineesche ponies en de muildieren mede tevreden; trouwens deze laatste dieren heb ik meer dan eens met flesschenstroo zien voeren, waaruit men nog niet eens de moeite genomen had, de touwtjes te verwijderen. Over 't algemeen heb ik den indruk gekregen, dat wij onze muildieren zwaar voeren; verder is mij opgevallen, hoe bijzonder gewillig de muildieren waren, die ik in China dienst zag doen. Ik heb daar meermalen met vreemde officieren over gesproken en daarbij is mij gebleken trouwens ik heb dat zelf meerma len gezien dat men in 't buitenland de dieren nu en dan af draaft. Ik vraag mij af, of het niet goed zou zijn dit met onze muildieren ook eens te beproeven; ik kan mij er zeer goed in denken, dat beweging alleen in stap, al is het met een zwaren last op den rug, goed doorvoede dieren op den duur niet kan bevredigen, en dat het goed is, ze nu en dan b. v. minstens eenmaal in de week, bij een wandelrit flink af te draven. De Britsch-Indische muildieren zijn klein en deden mij meer aan ezels dan aan muildieren denken; daarentegen zijn de Fransc.he Italiaansche en Amerikaansche muildieren beduidend hooger dan de Chineesche. De Amerikaansche kon men te Tientsin dagelijks in een zes-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 26