121 colonne nog vóór het invallen van de duisternis over te brengen en de prauwenvoerders,wijzende op het gevaar, dat de snelle stroom en de slechts gedeeltelijk opgeruimde rivierversperringen oplever den, weigerden bij donker te varen, moesten de troepen, die nog te Kandang Aioman waren, daar overnachten en zond de expeditie commandant tegen 4 uur N. M. den Chef van den Staf daarheen om de noodige regelingen voor dat bivak te treffen en tevens de prauwen, die op verschillende plaatsen op de rivier aan den oever stil lagen, op te drijven en te trachten nog zooveel mogelijk troepen te vervoeren. Op die wijze slaagde men er in tegen 7 uur N. M. bij Paloentjoean Tonggak bijeen te brengen 1 inlandsche compagnie, 3 sectiën van de Europeesche compagnie en 1 ambulance, alles met bijbehooren- den trein (vivres voor een dag, kookgereedschap, reservemunitie, tandoe's enz.). Daar het dreigde te zullen gaan regenen en de vuile pondoks in de versterking geen gelegenheid boden om den troep onder dak te brengen, besloot de expeditiecommandant op te rukken naar Poelau Balai en daar het door de bevolking in orde gebrachte bivak te betrekken. In de redoute werd eene bezetting van een officier en 25 man achtergelaten tot verzekering van de verbinding tusschen de beide deelen der troepenmacht. Het was toch nog geenszins zeker, dat de V Kotaérs niet zouden trachten van den nacht gebruik te maken om tot vijandelijkheden over te gaan. De nacht ging evenwei in dit bivak en in de redoute rustig voorbij. De Chef van den Staf had na aankomst te Kandang Aloeioan toen de laatste prauwen met troepen vertrokken waren, met nog twee beschikbare sampans het keukenpersoneel met kook gereedschap en de noodige vivres doen overbrengen naar de nabijgelegen zandbank aan den rechteroever, die daar nog ge' leidelijk opliep en met lage boomen en kreupelhout begroeid was. Op het smalle, steile en over eenen smallen rug loopende berg pad op den linkeroever was het niet mogelijk vuur aan te leggen en te kooken, wat toch dringend noodig was, aangezien de man-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 273