123 De nacht ging zonder ongevallen en regen voorbij. Den volgenden dag (27 Augustus), tegen den middag, waren alle expeditionnaire troepen te Poelau Baled bijeen en werd de bezet ting van Pcdoentjoean Tonggak opgeheven. Den 26en Augustus te 11 uur V. M. verschenen in het bivak te Poelau Balai de hoofden van Safo, een half uur later die van Bangkinang. Zij kwamen den expeditiecommandant hunne onderwerping aanbieden, die voorloopig werd aangenomen. Aan alle hoofden, die zich tot nu toe onderworpen hadden, werd bevolen de in hun land aanwezige vuur- en banke wapenen be nevens geschut te verzamelen en in te leveren. Den hoofden van Bangkinang werd als eisch gesteld om de in hun land verblijfhoudende moordenaars van den heer Clifford uit te leveren. Zij beweerden dat niet dadelijk te kunnen doen, maar ze te zullen opvatten en in den loop van den volgenden dag te zullen brengen. Om daarvoor en voor het inleveren van wapenen de noodige maatregelen te nemen, werden de Poetjoek en 2 datoe's naar Bangkinang teruggezonden, terwijl den overigen hoofden werd aangezegd te Poelau Balai te blijven en een, aan de grens van het bivak gelegen, huis te betrekken. Hoewel niet veel hoop bestond, dat de moordenaars werkelijk den volgenden dag zouden worden uitgeleverd, werd toch de belofte der hoofden van Bangkinang aangenomen en niet dade lijk naar hun land opgerukt, eerstens, omdat die moordenaars bij de nadering der troepen ongetwijfeld zouden uitwijken en tweedens, omdat toch bezwaarlijk kon worden uitgerukt, zoolang niet alle troepen te Poelau Balai waren verzameld en daar een voldoende voorraad vivres was bijeengebracht (in den avond van den 26en kwam slechts een gedeelte der van Poelau Gciclong ontboden vivres te Poelau Balai aan). Uit de houding der bevolking, b.v. het beschikbaar stellen van hare prauwen voor het troepenvervoer, het leveren tegen be taling van slachtvee, de dadelijk begonnen inlevering van wapens enz., bleek, dat zij beslist vredelievend gezind en de onderwer ping ernstig gemeend was.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 275