127 Hij was een zeer welgesteld persoon, die, naar men beweerde, er een bedrijf van maakte doortrekkende handelaars en reizigers onder allerlei bedreigingen geld af te persen en die aan de vecht- lustigen kruit en lood zou hebben verschaft. Om die reden werd besloten Tabano gevangen te nemen. Bij den marsch naar zijn huis en ook reeds bij het oplichten van Datoe Bandahara had de colonne verschillende personen ont moet, die allen, ter voorkoming van ontdekking, gevangen werden genomen en wier aantal langzamerhand tot een vijftigtal was aan gegroeid, zoodat zij de colonne zeer in hare bewegingen belem merde. Daarom werden zij onder bewaking van 3 sectiën op een plein tje bij den passar achtergelaten en met de vierde sectie vlug voortgerukt naar de nabijgelegen woning van Tabanodie 5J- uur V. M. werd omsingeld. De bewoners werden gesommeerd naar buiten te komen, maar weigerden, bewerende, dat er slechts vrouwen aanwezig waren. Na vruchteloos de sommatie herhaald en de verzekering te hebben gegeven, dat vrouwen en kinderen ongehinderd konden aftrekken, werd het huis met geweld binnengedrongen. Tabano, die werkelijk aanwezig bleek te zijn, wierp zich, met -een klewang gewapend, op de indringers en verwondde den Eu- ropeeschen fourier Apel No. 43072 (licht) en den inlandschen infanterist le klasse DemahNo. 32291 (niet levensgevaarlijk), waarop hij werd neergelegd. In het huis bleken nog aanwezig te zijn een vrouw en een zui geling, terwijl verder bij het onderzoek niets werd gevonden, behalve een voorlaadgeweer, een ruiterpistool, twee klewangs, twee lansen, eenige busjes jachtkruit en twee zakken met stuk ken lood en kogels. De wapens werden stuk geslagen en alles in de Kampar ge worpen. Inmiddels was het helder dag geworden en was de geheele kampong in opschudding geraakt; van alle kanten zag men menschen toestroomen, maar—voor zoover kon worden waarge nomen—had niemand een vuurwapen bij zich. Toch werd het voorzichtig geoordeeld de colonne zoo spoedig mogelijk weder te vereenigen en een punt te bezetten, dat, zoo

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 279