- 19 span aangespannen zien voor transport- en ziekenwagens; zij wer den dan van den bok gereden en draafden in een zeer snel doch rustig tempo. Bij de Duitsche veldbatterij in Kiautchau wordt, zooals mij werd medegedeeld, met de muildieren in draf geëxer ceerd, echter niet in galop. De Italiaansche en Amerikamsche paarden zijn zeer hoog, be duidend hooger dan de Perzen van de Britsch-Indische cavalerie. Het Japansche paard is klein, nl. weinig hooger dan ons Sandel- houtpaard, waaraan het mij ook in andere opzichten veel doet denken, een bijzonder geschikt oorlogspaard schijnt het mij niet. Daar de Chineezen dadelijk na het uitbreken van de Bokser beweging uit Tientsin en omstreken gevlucht waren, was 't in de maanden Juli en Augustus niet mogelijk op't oorlogstooneel Chineesche koelies te werven. Eveneens faalden de pogingen, door verschillende mogendheden in Zuid-Cliina in 't werk gesteld, om van daar koelies te krijgen. Het Fransche expeditionnaire korps, dat, zooals ik reeds aan- teekende, absoluut geen transportmiddelen bij den trein mede genomen had, heeft zich toen koelies uit Japan weten te ver schaffen, doch onder zeer bezwarende voorwaarden, wat het flnan- ciëele gedeelte van de quaestie betreft. Ook schijnen die Japan - neesche koelies niet medegevallen te zijn, zij waren veeleischend en werkten daar niet naargeen wonder dus, dat de Franschen berouw hadden over hun voor eenige maanden met die koelies aangegaan contract, toen in September langzamerhand gelegen heid kwam om Chineesche koelies aan te werven, die voor veel minder geld, beduidend meer diensten presteerden. Aan voertuigen bij den trein beschikten de Japanneezen over 2 radige kleine, zeer lichte karren, welke desnoods door een paar man, maar in den regel door een in het lamoen gespannen paard werden voortgetrokken. De Engelschen hadden wat zwaarder 2 radige voertuigen, welke intusschen meer laden konden 1000 Eng. ponden) en dan ook met twee muildieren aan een dissel boom bespannen werden. Nog zwaarder waren de tweeradige karren van de Russen, waarvoor echter maar één paard ging. De Japanneesche en Engelsche kar zijn m.i. voor ons, die nog zoeken naar een geschikte transportkar, waard nader bestudeerd

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 27