20 te wordenaangezien ik 't echter minder geoorloofd vond, daar van op 't terrein eene teekening te maken, die bovendien nog niet alles zou geven, wat men van dergelijke voertuigen wenscht te weten, zoo heb ik er de voorkeur aan gehecht en in die richting ben ik reeds werkzaam geweest te trachten om in Japan en Britsch-Indië de dienstvoorschriften te bekomen, waarin teekeningen van dit transportmaterieel en meerdere gegevens daaromtrent voorkomen. Toen al het Japanneesche transportmaterieel te Peking en op den weg daarheen in gebruik was, en te Tientsin reeds Chinee- sche koelies konden worden aangeworven, voerden de Japannee- zen ten gebruike op laatstgenoemde plaats voor het vervoer van de goederen van het station en de rivier naar de magazij nen over de kampementen wheelbarrows (Chineesche kruiwagens) aan, welke voertuigen, wanneer men over Chineezen als kruiers beschikt, een bijzonder geschikt transportmiddel schijnen. De overige vreemde legers, waren voor zooverre zij zich niet van enkele in en om Tientsin aanwezige Chineesche karren had den kunnen meester maken, aangewezen tot het vervoer per draagdier. De Franschen in Tientsin deden zooveel mogelijk kar ren aanmaken in den geest, zooals bij de Japanneezen in gebruik waren; terwijl gedurende de laatste dagen van mijn verblijf in Noord-China voor de Duitschers te Tongku transportmaterieel uit Europa werd ontscheept, maar dat mij echter voor het gebruik binnenslands over het algemeen zoo weinig geschikt scheen, dat het mij niet zou verwonderen, als het meerendeel dier voertui gen 't niet verder dan Tongku heeft gebracht. Ten slotte nog een enkel woord over den dienst op de com municatielijn. Een paar mijlen buiten de monding van de Peiho ligt een bank, welke bij laag water droog valt en waarop bij hoog water (twee malen per etmaal) 7 voet water staat. Die bank loopt Oost waarts zóó zacht glooiend af, dat het meerendeel der transportsche pen ongeveer 15 mijlen van Taku in zee moesten ankeren, alleen voor de Japanneesche stoomers, die met het oog op het korte tra ject, dat zij af te leggen hadden, kleiner konden zijn en dus min der diep gingen, was gelegenheid dichter bij de bank te ankeren

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 28