138 vermijden, daartoe den volgenden dag in de gelegenheid moest worden gesteld en de colonne hierop niet kon wachten. Ook was zijn verlengd verblijf te Poelau Gaclong noodig om hem in staat te stellen aansluiting te verkrijgen tusschen zijne vroegere metingen en de bestaande kaart. 1 mandoer en 20 dwangarbeiders, die bij den afmarsch van Poelau Balai waren medegenomen, werden te Poelau Gaclong achtergelaten, omdat zij op hunnen post, waar zij aanvankelijk waren ingedeeld om te werken aan de inrichting daarvan en in het groote vivresmagazijn, dat daar zou worden opgericht, niet meer noodig waren, nu dat magazijn naar Pakan Bangkinang was overgebracht. Bij het vertrek der colonne van Pakan Bangkinang had de expeditiecommandant den Chef van den Staf mondeling opge dragen na te gaan: le hoeveel dwangarbeiders nu al dadelijk bij de expeditie konden worden gemist en 2e of het mogelijk zou zijn de cavalerie en artillerie langs de bestaande paden naar de V Kota te doen opkomen en in verband met zijne bevinding bij aankomst te Poelau Gadong spoedshalve rechtstreeks zoo noodig den Militairen Commandant van Sumatra's Westkust telegra- phisch een voorstel ter zake te doen. Het wa,s toch te voorzien, dat het in de V Kota niet tot ge wapend verzet zou komen en dat dus geen bepaalde operatiën meer noodig zouden zijn. Derhalve mocht men aannemen, dat het opvoeren van vivres enz. ook voor de toekomst zou kunnen blijven geschieden per prauw, zooals zulks tot nu toe had plaats gevonden, vooral wanneer het bleek, dat het langs de rivier gekapte voetpad voor troepen bruikbaar was en men dus, mochten er alsnog ver wikkelingen ontstaan, dit pad zou kunnen bezigen om van afstand tot afstand langs de rivier, tot dekking der transporten, troepen- afdeelingen op te stellen, dan wel met de transporten te doen mede marcheeren. Er behoefden dan slechts zooveel dwangarbeiders te worden aangehouden, als noodig waren voor den terugmarsch der expe- ditionnaire troepen van Poelau Gadong naar Pajakoemboeh en om

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 290