142 Te Tambang aangekomen, bleek, zooals bekend was, dat van daar feitelijk geen behoorlijk voetpad naar Teratak Boeloe bestond. Radja Tambang had intusschen een aanvang gemaakt met het kappen en in orde brengen van een pad en hoopte daarmede in een paar dagen gereed te zijn. Daar tengevolge van het bezetten van Pakan Baroe de toestanden geheel veranderd waren militair machtsvertoon in deze streek was nu niet zoozeer meer noodig en het medevoeren van eenen betrekkelijk grooten voorraad vivres was overbodig, nu men te Teratak Boeloe kon fourageeren werd ook het oorspronkelijke plan gewijzigd en beslotèn te Tambangwaar de tioepen goed gelegerd konden worden, het grootste gedeelte van de vivres onder bewaking van een peloton achter te laten en het tweede peloton verder per prauw mede te nemen. Op deze wijze kon men nog dienzelfden dag Terantang en den volgenden dag Teratak Boeloe bereiken. In het bivak te Terantang bracht Radja Tambang eenen zekeren Si Kamtdie, volgens eigen bekentenis, werkzaam deel had genö- aan de moord- en roofpartij bij den Heer Clifford. Onmiddellijk in verhoor genomen, gaf hij een vrij volledig en gedetailleerd verhaal van het gebeurde. Hij volgde verder als gevangene de colonne en werd te Pakan Bangkinang aan het Civiel Bestuur overgegeven. Den 6en September werd de reis naar Teratak Boeloe per prauw voortgezet en deze plaats omtreeks 12 uur (middag) bereikt. Het daar aanwezige bezettingsdetachement was door de zorgen van den Sultan van Siakdie persoonlijk met den Militairen Com mandant van Sumatra's Oostkust ter plaatse geweest en den vori gen dag, niet wetende, dat de waarnemende Gouverneur zou komen, vertrokken was, in de aan den rivieroever gelegen ke- dei's ruim en goed gelogeerd en beschikte over velerlei geriefe lijkheden. Er was reeds een vivresvoorraad voor circa 6 dagen voor 2 compagnieën boven het benoodigde voor het detachement zelf opgelegd. De bevolking was zeer welwillend en behulpzaam. Na plaats en omgeving te hebben opgenomen, keerde de waar-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 294