143 - nemende Gouverneur van Sumatra's Westkust met den assistent resident en gevolg den volgenden morgen (7 September) per prauw naar Pakan Bangkinang terug. Aangezien het voetpad naar Tambang gereed was, marcheerde het dekkingspeloton daarlangs huiswaarts en sloten de expeditie commandant en de Chef van den Staf zich daarbij aan. Om 6 uur Y. M. afgemarcheerd, bereikte de colonne om 11 uur V. M. Terantang en betrok daar voorloopig het kwartier om den waarnemenden Gouverneur in te wachten, die eerst tegen 3uur N. M. aankwam. Het was toen te laat om nog door te gaan naar Tambang bovendien waren de roeiers te vermoeid en kwamen de minder goed bemande prauwen met de bagage eerst eenige uren later aan. Daarom werd te Terantang het bivak betrokken. Het nieuwe voetpad, uitgekapt in het oerbosch, was zeer drassig en glad en moeielijk te begaan door de vele boven den grond liggende boomwortels en vermolmde boomstammen, die niet waren weggeruimd. De vele kreekjes en soengei's zijn overbrugd door een aan den oever staanden boom om te kappen zoodanig, dat hij over het water valt, en dan een soort leuning van zware lianen of luchtwortels er langs te spannen. Die bruggen lagen op dat oogenblik alle onder water, op sommige plaatsen een voet en meer diep, terwijl het water zeer snel stroomde, zoodat zij door hen, die schoenen droegen, moeielijk en niet zonder gevaar konden worden gepasseerd. Bij bandjir zullen de meeste wel worden weggespoeld. Volgens door de bevolking verschafte inlichtingen wordt het terrein geregeld elk jaar overstroomd en staat het water soms een manshoogte boven den grond, zoodat zelfs olifanten er in verdrinken. Om die reden zal het pad slechts met zeer veel moeite en kosten goed begaanbaar gemaakt kunnen worden, terwijl het zeer de vraag is, of zulks in de naaste toekomst in dit zeer dun be volkte land wel der moeite waard zal zijn, te meer, omdat men eenen uitmuntenden waterweg ter beschikking heeft en deze tot nu toe aan de geringe behoefte van het locale verkeer voldoet. Dat intusschen het pad niet geheel zonder nut is en er bo-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 295