147 In den regel konden de troepen des nachts onder dak gebracht worden. Transportmiddelen werden in groote verscheidenheid gebezigd. Van Pajakoemboeh naar Loeboek Bengkoeang werd van peda- ti s gebruik gemaakt met eene belasting, die afwisselde tusschen 200 400 KG-., naar gelang paarden of karbouwen werden voor gespannen. Tusschen Loeboek Bengkoeang en Kota Baharoe had goederen vervoer plaats door koelies (20 KG.) en draagpaarden (80 KG-.) Op het vak, bediend door pedati's, kon meer worden vervoerd ■dan op de lijn, waar dragers en draagpaarden werden gebruikt, doordat laatstbedoelde lijn, vooral na regen, moeielijk begaan baar was; terwijl koelies en draagpaarden in heerendienst wer den opgeroepen en soms 20 paal hadden afgelegd, voordat zij beschikbaar waren. Ook nadat de loonen verhoogd waren, bleef voortdurende pressie op de bevolking noodig tot erlanging van transportmid delen op laatstbedoelde lijn. Overigens voldeden de transportmiddelen goed. Van Kota Baharoe tot Poelau Gadong is zooveel mogelijk per prauw vervoerd, evenals naar andere in de V Kota gelegen plaatsendeze wijze van opvoer voldeed uitstekend. Als regel konden per prauw 6 militairen met wapens en uit rusting worden vervoerd (10 15 pikoel). In de V Kota wordt de toestand beter, het laadvermogen stijgt tot 20 25 pikoel, de stroomsnelheid is geringer, de oevers zijn vlakker en minder begroeid. Vlotten konden slechts stroomafwaarts worden gebruikt. De onderwerping van hoofden en bevolking was volledig; ge geven bevelen werden stipt uitgevoerd en bij een krachtig be stuur kan men verwachten, dat geen moeielijkheden ondervonden zullen worden. Bovendien zijn de bewoners der V Kota weinig bemind bij hunne naburen, zoodat zij van dezen weinig steun kunnen ver wachten, en zijn de handelsvoordeelen, die zij van den doorvoer handel genieten, mede voor de V Kotaërs eene aanleiding, om yoortaan zich rustig te gedragen..

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 299