Bijlage K. No. 1712. Buitenzorgden 5en Augustus 1899. Zooals UHoogEdelG-estrenge zal kunnen blijken uit het hier- nevensgaand voor Uw archief bestemd extract uit het besluit van heden No. 2, waarbij, overeenkomstig het bij Uwe geheime missive van 30 Mei j.l. No. 3447 gedaan voorstel, besloten is tot tuchtiging van de V Kota daarheen eene expeditie te zenden, heeft de Gouverneur-Generaal, wat betreft de aan hoofden en bevolking van genoemd landschap te stellen eischen, zich in hoofdzaak aangesloten bij het ter zake in Uw aangehaald schrij- van voorkomende. Zijne Excellentie acht het echter beter de bedreiging, dat bij niet voldoening aan de te stellen eischen de negeries verwoest zullen worden, achterwege te laten, daar het naar het inzien van den Opperlandvoogd zeer verkeerd zou zijn die bedreiging ten uitvoer te brengen. Heeft onze militaire macht eenmaal vasten voet in de V Kotadan staan ons wel andere middelen ten dienste om aan onze eischen klem bij te zetten en het is dan ook het uitdrukkelijk verlangen van den Gouverneur-Generaal, dat er niet meer verwoest zal worden dan bij de militaire ope- ratiën onvermijdelijk zal blijken. Wat Uwe overige plannen ten aanzien van meergenoemd landschap betreft, acht Zijne Excellentie het wenschelijk die te laten rusten, totdat wij meester wan het terrein en door de opgedane kennis van plaatselijke toestanden en verhoudingen beter dan thans in staat zullen zijn om te beoordeelen, wat ons verder te doen staat. Aan den Gouverneur van Sumatra's Westkust.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 331