4 waarde zou belangrijk toenemen. Opmerkelijk is de vroegrijp heid van deze paarden; 2 a 2*/2 jarige paarden hebben reeds het voorkomen geheel ontwikkeld te zijn, zoodat dan ook niet zelden 2 jarige merriën bij den hengst worden gebracht. Of op deze wijze wordt gehandeld in het belang van het paard is minstens genomen twijfelachtig, doch de fokker trekt op die manier een veulen van zijne merrie, voordat zij op 3 a 3^ jarigen leeftijd wordt verkocht en dat is voor hem hoofdzaak de fokkerij moet rendeerend zijn, anders is geene fokkerij be staanbaar. Bij de centrale keuring, welke te Groningen plaats had, zag- ik wonderschoone collecties hengsten, merriën en veulens. Het was een genot die prachtige exemplaren te zien, doch tevens deed het goed de buitengewone ambitie op te merken van de fokkers, waar het gold een onderlinge strijd in schoonheid tus- schen deze mooie exemplaren. Een opvallend schoon nummer op deze tentoonstelling was dat van de aangespannen dekhengsten. Het spreekt wel van zelf, dat èn regeering èn provinciaal bestuur niet in gebreke blijven eene vereeniging, als de hier beschrevene, krachtig te steunen. Van beide ontvangt zij eene belangrijke subsidie. Waar de regeering eene subsidie verleent, rust ook op haar de plicht te waken, dat de subsidies ten nutte van het doel worden aangewend. Van daar dan ook, dat de rekeningen en verantwoordingen aan de regeering moeten wor den aangeboden, nadat zij door de G-edeputeerde Staten in orde zijn bevonden, terwijl de regeering mede eischt, dat alle keu ringsreglementen, voor zooverre deze betrekking hebben op het besteden der subsidies, aan hare goedkeuring worden onder worpen. Voor Indië acht ik veel, wat ik hier gezien heb, van groot belang. In de eerste plaats toch blijkt uit het vorenstaande, wat een krachtig particulier initiatief vermag, indien het slechts steun ontvangt van de regeering en zich vereenigt tot een krachtig lichaam, dat werkt in eene te voren met nauwgezet heid vastgestelde richting. Zoowel het reglement als het stam boek bevatten voor Indië veel, dat na te volgen is, terwijl ook de wijze van keuring navolging verdient.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 36