6 knieactie wordt die ook minder aangetroffen. Een gevolg van den invoer van verschillende soorten van hengsten is geweest, dat men in den G-elderschen paardenstapel minder gelijkvormig heid aantreft dan zulks in Groningen het geval is. Ook deze Geldersche vereeniging put hare financieele krach ten grootendeels uit subsidies van rijk en provincie en ook zij weer levert het bewijs, dat eene krachtige organisatie in korten tijd veel tot stand kan brengen. Door den meerderen adel, welke de Geldersche paarden heb ben boven die uit Groningen en het vaster beenwerk, waarover zij beschikken, zal dit paard geschikter zijn voor de remonte dan dat uit Groningen. In den gang echter, welke thans even wel door den handel wordt gevraagd, staan zij bij de Gronin gers ten achter. Hebben wij bij de keuringen en inschrij vingen in Groningen gezien, dat aan de keuringscommissie de Inspecteur van het stamboek is toegevoegd, in Gelderland be staat deze regeling niet. Met het oog op Indië meen ik op dit verschil te moeten wijzen, daar de eerste regeling mij verre weg de beste voorkomt en voor bestaande of op te richten vereenigingen voorzeker aanbeveling verdient. Op de fokkerij van den heer Pauwen te West-Pannerden zag ik eene rationeel gedreven teelt van verschillende dieren; door steeds de beste exemplaren voor de voortteling te bestemmen is het dezen bekwamen en practischen fokker gelukt werke lijk schoone dieren te fokken, daarbij het bewijs leverende, dat het fokken van het beste het meest rendabel is. Zijne paarden zijn alle van het zware carossiers type en ver- toonen veel luxe zonder evenwel veel adel te bezitten. Zij komen het meest overeen met het in Groningen gefokt wordend paard. Zijn de meeste kleine fokkers, èn door de-kwaliteit van hun materiaal èn door andere omstandigheden, zelden in de gelegen heid jonge hengsten op te fokken, bij den heer Pauioen worden telken jare enkele jonge hengsten groot gebracht. Juist door in de gelegenheid te zijn enkele hengsten bij elkaar in de weide te kunnen doen, wordt de moeilijkheid verbonden aan de opvoeding der hengstveulens, nagenoeg geheel onderschept.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 38