13 vindt men ten N. W. van Berlijn en is van uit het station Oranïènburgdat een uur sporen van Berlijn ligt, in ongeveer een uur te bereiken. Yan Oranïènburg naar het depot rijdende door eene streek, welke doet denken aan onze provincie Noord- Brabanttrok het zeer mijne aandacht het depot te vinden op een weinig vruchtbaren bodem. De inrichting der Duitsche remonte-depots wijkt belangrijk af, van hetgeen ik bij het Ne- derlandsche depot de gelegenheid had op te merken. In Duitsch- land toch is een remonte-depot in de eerste plaats eene groote landbouwonderneming, welke dienstbaar wordt gemaakt aan de opvoeding der remonten. Het is dan ook om die reden, dat niet een militair aan het hoofd staat, doch een burgerpersoon, die als landbouwkundige zijne sporen moet hebben verdiend. Deze, de administrateur, voert den titel van Amtsrath (zooals de tegenwoordige, titularis in Bdrenklan) of van Oberamtmann, zooals b. v. in Arendsee. In Barenklau beslaat het geheele be drijf eene oppervlakte van ongeveer 2000 H. A., welke verdeeld zijn in zes afdeelingen BarenklauWendèmarkLechebruchVeh- lefangKlein- Ziethen en Brieselang). Aan het hoofd van vier de zer afdeelingen (Yorwerke) staan weer jongere landbouwkundigen (Inspectoren), die werkzaam zijn onder toezicht en verantwoor delijkheid van den administrateur en waaruit bij vacatures de administrateurs worden gekozen. Yoor dat iemand dus aan het hoofd van een remonte-depot komt te staan, is hij daarbij reeds verscheidene jaren werkzaam geweest. Yerder zijn aan de inrichting twee paardenartsen verbonden, die ieder hun dienst hebben te verrichten in drie der boven genoemde afdeelingen. De voor de depots bestemde remonten worden aangekocht door vaste commissiën, waarvan er thans vijf bestaan en welke zijn gevestigd in DanzigHannoverBer lijn en twee in Königsberg-, deze commissiën werken onder de bevelen van den Generaal- Remonte- Inspecteur, welke auto riteit tevens belast is met het toezicht op de verschillende re monte-depots, enz. De remonten worden op 3 jarigen leeftijd aangekocht en blijven een vol jaar bij het depot, waarna zij bij de regimenten overgaan. Jaarlijks heeft dus, evenals in Neder land.slechts ééne overgave van remonten plaats. Het is dui delijk, dat een dergelijke regeling groote voordeelen aanbiedt,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 45