22 Opvallend was het groot aantal hengsten van ongeveer 20 jaar en ouder, welke nog in alle opzichten een prachtig figuur maak ten en nog geregeld hunne diensten verrichten tot tevredenheid der fokkers. Door een zaakkundigen omgang met de dieren zijn alle even mak en men moet eerbied gevoelen voor eene leiding, welke zulke resultaten te voorschijn heeft geroepen. Op mijne wandeling naar het depot ontmoette ik een vierspan dekhengsten voor een afrijwagen 't was voor mij een prachtig schouwspel vol beteekenis. Yoor de paarden zijn flinke ruime stallen gebouwd met eenen breeden gang in het midden, aan weerszijden waarvan de heng sten in flinke standen zijn opgesteld; slechts de volbloedhengsten en een gedeelte der jongere halfbloeds zijn in boxen geplaatst. Bij het poetsen worden de paarden omgedraaid en aan poets- Ionges bevestigd; achter elk paard hangt een bordje, waarop naam, afstamming, geboortejaar en hoogte geschilderd zijn. De verzorging laat natuurlijk niets te wenschen over; alle dieren zagen er even prachtig uit, terwijl men als vreemdeling gerust en veilig bij iederen hengst in zijne standplaats kan komen. Al les geeft dan ook een hoog denkbeeld van de geschooldheid van het personeel, dat dan ook met zorg wordt gekozen. Aan de opleiding van dat personeel wordt eene buitengewone zorg be steed. Jaren lang moeten zij met ijver en nauwgezetheid hun plicht hebben gedaan om het zoover te brengen, dat zij mogen optreden als leider van een stationdan evenwel is hunne positie, vooral op de groote stations, eene zeer aangename en financieel zeer voordeelige. Op hen rust dan ook echter eene groote verant woordelijkheid, terwijl aan hunne kennis van paarden geen ge ringe eischen worden gesteld, daar zij merriën met sommige erfe lijke gebreken niet tot de hengsten mogen toelaten. Behalve zijn salaris geniet de leider van een dergelijk station een zeker bedrag voor elke gedekte merrie, terwijl hij zijne emolumenten geniet bij den verkoop van veulens. Yoor het stalwerk heeft hij te beschikken over jonger personeel en leerlingen. Aan alle dekhengsten wordt eene krachtige beweging gegeven, terwijl de 4-jarigen gedurende een zekeren tijd in geregelde trai ning worden genomen, niet om hen tot de ontwikkeling van de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 54