23 grootste snelheid te krijgen, doch om de pezen en spieren te stalen en de hengsten tot nog meer ontwikkeling te brengen, terwijl langs dien weg de mogelijkheid geboren wordt eventueele gebreken en tekortkomingen in bouw en constitutie op te merken, welke anders verborgen zouden kunnen blijven. Alleen op deze wijze kan zekerheid worden verkregen, dat de te bezigen dekhengsten werkelijk goed zijn en dat zij wat kunnen presteeren. 't Is duide lijk, dat dit van het grootste'belang is voor eenerationeele fokkerij. De training heeft plaats op eene prachtige heide, gelegen op een afstand van ongeveer 5 K.M. van het depot; 't is een lust om die lange colonne dekhengsten daar in een rustigen maar flinken galop op de heide te zien arbeiden. Op datzelfde terrein krijgen ook de jongere hengsten eene flinke beweging, de meeste eveneens onder den man, enkele voor een afrijwagen. De paarden, welke 's morgens galoparbeid hebben gedaan, gaan 's middags weer, doch dan aan de hand, naar de heide, waar het dan de beurt is voor de andere hengsten om eens flink te loopen. Door dezen met zorg geregelden arbeid ziet men te Geile geene hengsten, welke te dik zijnhunne beenen zijn alle even mooi en de spieren zijn van staal, terwijl alle vol komen mak zijn en vrij van die onhebbelijkheden, welke niet zelden dekhengsten eigen zijn, aan welke geen beweging wordt gegeven, en die geen rationeele verpleging genieten. Wanneer de hengsten op hunne stations zijn, gaat de Landstallmeister zijne inspectie beginnen. Hij gaat naar al de stations, laat zich de geboren veulens voorbrengen en maakt daaruit zijne gevolg trekkingen ten opzichte van het overervings-vermogen der ver schillende hengsten, den stand van het vrouwelijk fokmateriaal enz., om in verband met een en ander de stationneering voor het volgend jaar te regelen. De Hannoveraan, geboren paar denliefhebber en fokker als hij is, weet zijn voordeel te doen met deze uitstekende leiding en het kan dan ook geene verwon dering baren, dat de fokkerij hier op een zeer hoogen trap staat. De eigenlijke opvoeding der veulens heeft slechts in enkele gedeelten van Hannover plaatsde meeste veulens worden, nog bij de moeder zijnde, verkocht tegen prijzen, welke de fokkerij tot een winstgevend bedrijf maken. Bij de geboorte van veulens, verwekt door hengsten van het

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 55