24 Landgestüt, worden certificaten afgegeven, welke van kleur ver schillen, al naarmate de moeder van het veulen reeds afstamt van een Celler hengst of niet en of de vader een vol-of een halfbloed is. In Duitschland benutte ik mede de mij aangeboden gelegenheid inlichtingen in te winnen omtrent zaken, welke voor Indië van belang kannen zijn. In hoofdzaak besprak ik met den Oberland- stallmeister Graf Lehndorff en den Landstallmeister Br. Graben- see en in Nederland met den kolonel Kromhoutde Majoors Knel en Punt, den gep. Majoor Schroderde heeren SchimmelHeidema e.a. de navolgende zaken le. de voeding en opvoeding van jonge paarden; 2e. de verbetering van het paardenras in Indië-, 3e. de verwantschapsteelt 4e. de keuze der dekhengsten 5e. de castratie. ad 1. Gedurende den vrij geruimen tijd, welken ik de eer had aan het hoofd te staan van het remonte-depot in Indië, rees bij mij herhaaldelijk de vraag of de tot nu toe gevolgde voedings wijze van het Indische legerpaard wel de beste was. Ik had tegen die voeding, welke bestaat uit padi en gras, twee bezwaren. In de eerste plaats had ik gaarne de padi zien vervangen door haver of gerst en ten tweede dacht ik mij hooi beter dan gras., De eerste kwestie bracht mij er toe op zeer kleine schaal proeven te nemen met het verbouwen van haver, welke echter tot nu toe een weinig bevredigend resultaat gaven. Hoewel het feit bestaan blijft, dat haver een beter paarden- voedsel is dan padi, had ik tegen de voortdurende voeding met gras grootere bezwaren, omdat m.i. langs dien weg de paar den te veel water binnen brengen, iets wat niet zonder invloed kan blijven op hunne constitutie en hun uithoudingsvermo gen. Een niet te loochenen feit toch is het, dat ons Indische troepenpaard spoedig warm is en niet in staat in snellen gang een grooten afstand af te leggen. Ik stelde mij voor, dat, indien het ooit mogelijk-mocht blijken op ruimer schaal goed hooi te maken, eene opvoeding met hooi instede van met gras als lang voer zou uitwerken, dat de paarden krachtiger zouden worden, tot meer arbeid in staat.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 56