25 Schier algemeen was men van gevoelen, dat mijne meening volkomen juist zou blijken te zijn; men achtte eene voortdurende verstrekking van gras aan legerpaarden niet in overeenstemming met het groote uithoudingsvermogen, dat men van een oorlogs paard moet eischen. Alhoewel het mij tot nu toe in Indiê ondanks herhaalde proef nemingen niet gelukte goed hooi te maken, achtten landbouw kundigen alhier het ongetwijfeld mogelijk, doch ik zal daartoe andere grassoorten moeten gebruiken dan ik tot nu toe deed. "Van verscheidene personen ontving ik ter zake nuttige wenken, welke er toe kunnen leiden, dat hervatte proefnemingen zul len slagen. De gedachtenwisseling over deze aangelegenheid heeft mij de overtuiging geschonken, dat het wenschelijk is: a. op zeer bescheiden schaal proeven te nemen met het maken van goed hooi; b. bij welslagen daarvan proeven te nemen met het voeren van hooi aan de remonten c. voort te gaan met het nemen van proeven om haver en gerst te verbouwen. Wat betreft de opvoeding der remonten, kreeg ik de over tuiging, dat in Indië een goede weg wordt gevolgd, althans zooals ik mij die had voorgesteld bij het nieuwe remonte-depot, daar bij het bestaand depot eene opvoeding, welke ik mij als de beste voorstel, onmogelijk is. Erkend moet worden, dat onze Indische paarden niet zoo mak zijn als ik dat zag bij de inrichtingen in Nederland en Duitschland ligt dit eensdeels aan den aard en het zenuwachtig tempera ment onzer paarden, anderdeels moet de oorzaak worden ge zocht in het personeel. Ons streven moet zijn met het Inlandsche personeel de resultaten, welke in dit opzicht in Europa ver kregen worden, zoo nabij mogelijk te komen. ad 2. De verbetering van het paardenras in Indië. Waar ik hier spreek over de verbetering van het paardenras in Indiëwil ik dat in de eerste plaats beschouwen als een eisch, welke gesteld wordt door het Leger. Voor de mogelijkheid eener verdediging van Java acht ik het toch noodig, dat de bereden troepen zich binnenslands kunnen remonteeren, zoodat

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 57