27 Een hengsten-depot blijft ook dan noodzakelijk, doch het behoeft dan slechts te dienen voor tijdelijke opname van enkele heng sten, welke om de een of andere reden gedurende korteren of langeren tijd daar verblijf moeten houden, zoodat aan bedoeld depot slechts eene zeer geringe uitbreiding zou kunnen worden gegeven. In beide gevallen verleene men een krachtigen steun aan het particulier initiatief. ad 3. De verwantschapsteelt. In het belang van de fokkerij in Indië bracht ik ook deze kwestie telkens ter sprake en zulks, omdat het mij bekend was, dat van deskundige zijde zeer de door mij beweerde noodza kelijkheid was bestreden om de door het gouvernement enkele jaren geleden verkochte dekhengsten op eene of andere wijze te verplaatsen. Ik wees toch daarbij op het gevaar, dat de naaste toekomst zou brengen, doordat voor de deur stond, dat in de allernauwste verwantschapsteelt zou worden gefokt. Alle hippologen van naam deelden volkomen mijne meening; allen achtten de getroffen regeling zeer verkeerd en allen wa ren van oordeel, dathet koste wat het wil—zoo spoedig mogelijk die verderfelijke weg moest worden verlaten. Overal wordt streng gewaakt tegen die incestteelt en alleen in zeer enkele ge vallen, waar het geldt bijzonder goede exemplaren of het vast leggen van eene bijzondere eigenschap, mag het, bij wijze van hooge uitzondering, worden toegepast. De bekende—vroeger beroemde—fokkerij van witte paarden te Herrenhausen Hannoveris door toepassing van de verwant schapsteelt geheel ten gronde gegaan en toen ik mij aldaar ver voegde om de stoeterij te zien, kreeg ik het teleurstellend, doch veelzeggend antwoord, dat de stallen niet meer toegankelijk waren. Bij de Hannoversche fokkerij moet zelfs, indien een fokker om bijzondere redenen eene merrie wil laten dekken door een hengst, waarmede de merrie in den derden graad verwant is, de bijzondere toestemming van den Landstallmeister worden verkregen. ad 4. De keuze der dekhengsten. Ook in het belang der Indische fokkerij kv;am deze kwestie

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 59