29 Dat het meerdere intellect van den hengst boven den ruin algemeen wordt erkend, is van niet geringe waarde, evenals het feit, dat algemeen aan den hengst meer energie wordt toegekend. Een voor deze zaak zeer opmerkelijk feit is dan ook, dat nagenoeg alle paarden, welke in circussen worden ge presenteerd, als in vrijheid gedresseerd, hengsten zijn en, naar men mij verzekerde, was zulks alleen, omdat de hengst daar toe meer geschiktheid bezit, omdat hij volgzamer is. Zooals ook in de bedoeling mijner reizen lag, heb ik in hoofd zaak mijne aandacht geschonken aan datgene, wat voor het Indische remonte-depot en voor de fokkerij in Indië van gewicht kan zijn. Wat het remonte-depot betreft, heb ik de overtui ging gekregen, dat de inrichting van het nieuwe remonte-depot, zooals dat door mij werd ontworpen, tal van voordeelen aan biedt boven het Vederlandsche of de Duitsche. Tochhiervoren werd er reeds opgewezen-zijn verschillende detailzaken, welke ik hier opmerkte, toe te passen en na te volgen. Wat de fokkerij in Indië betreft, is de zaak minder eenvoudig. Zooals de huidige toestand is van den paardenstapel in Indië is eene krachtige en spoedige verbetering een onafwijsbare eisch. Alhoewel die verbetering ongetwijfeld ten goede zal komen aan de bevolking, beschouw ik haar toch in de eerste plaats noodzakelijk uit een oogpunt van legerbelang; voor het leger is het eene dringende behoefte, dat het kan beschikken over een beter en zwaarder paard dan thans het geval is, terwijl mij eene remonteering voor het Indisch leger slechts deugdelijk voorkomt, wanneer zij binnenslands kan plaats hebben. Op grond van hetgeen mij bekend is van den paardenstapel op Java en omliggende eilanden en van hetgeen ik in Europa gezien en gehoord heb, acht ik in de toekomst eene binnenlandsche remonteering zeer wel mogelijk; doch bij de te nemen maatrege len dient dan ook rekening te worden gehouden met de belan gen van het Leger, iets dat bovendien geene bezwaren zal hebben, daar de belangen der bevolking daarmede niet in strijd zijn. Voordat een begin wordt gemaakt, dient met juistheid te wor den vastgesteld, wat men bereiken wil—eerst dan kan met kracht op dat doel worden aangestuurd. Het spreekt wel van zelf,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 61