- 30 dat een eerste eisch voor het welslagen blijft, dat eene onafge broken leiding de zaak in het goede spoor houdt. Bij eene rationeele fokkerij moet de invloed van het toeval tot zijne kleinste afmetingen worden teruggebracht; het is dan ook voornamelijk om die reden, dat ik zeer ernstig meen te moeten waarschuwen tegen mogelijke plannen van oprichting van een of meer half-wilde stoeterijen. Langs dien weg is het doel niet te bereiken. De bevolking, zoowel de Europeesche als de inlandsche, moet gaan fokken; de Regeering zorge slechts, dat die fokkerij geleid wordt in eene richting, welke voor hare belangen de meest gewenschte is. Is het niet mogelijk de bevolking daartoe te krijgen, in verband met het type, dat men wenscht te fokken, dan moet de Regeering zelve de zaak ter hand nemen, doch ook dan eene fokkerij onder voortdurende en zaakkundige leiding. Is eenmaal vastgesteld welk type het Leger noodig heeft, dan is zonder groot bezwaar de te volgen weg met vrij grooto juistheid af te bakenen. Ten slotte rust op mij nog de zeer aangename taak melding te maken van de hoogst aangename wijze, waarop ik overal werd ontvangen en van de groote welwillenheid, waarmede men mij alles heeft laten zien en de gevraagde inlichtingen heeft verstrekt. Voort zij aan Uwe Excellentie mijn eerbiedige dank gebracht voor de opdracht, welke ik van U mocht ontvangen, en waar door mij de gelegenheid werd geschonken zeer veel te zien, dat voor mij van groot nut kan zijn en dat ik hoop te kunnen aanwenden in het belang van de bereden troepen van ons Indië. Winschotenden 24 October 1901. De 1' Luitenant der cavalerie van het Nederlandsch-Indische Leger. Groeneveld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 62