40 stampen onder toezicht van militairen, zoodat reeds spoedig vele stampers aan het werk waren. De ondervinding had mij geleerd, dat bij doorgezetten arbeid elk stampblok, bediend door 5 dwangarbeiders, gemiddeld per dag 50 KG-. rijst kan leveren. G-roote kudden paarden, runderen en karbouwen liepen in de nog niet bewerkte sawah's rond, zoodat ook aan vleesch geen gebrek behoeft te zijn. Met uitzondering van pluimgedierte (eenden worden in de Gajölanden naar het schijnt niet aangetroffen), vindt men in de gampöngs betrekkelijk weinig voedsel voor de colonne. De kleine tuintjes bij de huizen leveren weinig op en de weinige vruchtboomen (pisang en limoensoorten) dragen vruch ten van zeer inferieure kwaliteit. Een groot gemak voor den soldaat is het echter, dat elk huis overvloedig voorzien is van matten, aarden kook- en ander gereedschap en van brandhout. De in elke woning aanwezige tallooze haarden en kookplaatsen vormden een ongerief, omdat die eerst moesten worden opge ruimd, alvorens het huis voor bewoning geschikt werd. De G-ajö gampöng gelijkt eenigszins in bouworde op een Duitsch boerendorp. De huizen staan vrij regelmatig langs vrij breede gampöngstraten en elk erf is vrij goed afgepaggerd. Bij de woning van het hoofd of van de Stamhoofden ver wijden de straten zich tot vrij ruime dorpspleinen en een weinig buiten de gampöng staan de meusigit en de meunasah. De meunasah's zijn zeer groot en bestaan dikwijls uit 2 a 3 flinke huizen, omdat er zeer vele ongehuwde mannen moeten zijn Opvallend is het, dat de gampöng niet in een bosch van vrucht en andere boomen is gelegen, zooals men gewoon is te zien. De zon kan flink toetreden. Hier boven regent het niet, doch het mist vóór 8 uur 's mor gens en na 4 uur 's middags dikwijls. Er valt dan fijne motregen, zooals in den herfst in Europa. 3 October De achterste halve divisie en de trein komen te 8 uur voor middag in het bivouak aan, waarop de opnemers, weder onder

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 72