AMBULANCE-MATERIAAL. 1Tenten. Het eerste, wat, te Pretoria achterblijvende, mijne zorg ver- eischte, was het voorzien in de noodige tenten. Ik kreeg te Pretoria van onzen voorganger Dr. Rijkens mede- deeling, dat de Pretoria-afdeeling van het Transvaalsche Roode Kruis reeds bezat te velde: 2 Achtkantige ziekententenmet enkel zeildoek in groene kleur bekleed; ongeveer berging voor ten hoogste zes man ieder; 1 Vierkante tentdubbel, n. 1. van buiten zeildoek, van binnen met groene serge bekleed, zooals dikwijls op jacht medegenomen wordt. Tot dusverre was zij voor docterstent bestemd geweest. 1 Vierkante tentvoor operatie-tent; 2 Kleinere vierkante tentenenkel, en eenige kleinere pyra- mide tenten. Geen dezer tenten was bepaald voldoende; allereerst had ik dus te zorgen voor eenige meerdere tenten. Het gelukte mij door de goede zorgen van de Ned. Zuid- Afrikaansche Spoorweg Maatschappij gemaakt te krijgen eene uitstekende tent, haar afmeting overeenkomstig met de bij het Duitsche leger in gebruik zijnde veldtent,echter ietwat afwijkende in vorm. Yoor vorm en afmeting der groote hospitaaltent zie Plaat III -fig. 1. Het type was dat van een Engelsche marquise-tent, waarvan het onderste dak ook afkomstig was. De tent bestond uit een buiten-(boven) en binnen-(beneden) hak, gedragen door een geraamte; dit geraamte uit 3 steun balken A. B. C., ieder 4,25 M. hoog, en een nokbalk, door ijzeren stangen met moeren aan de steunbalken te bevestigen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 100