98 Het binnendak was van 3 gaten voorzien, waardoor de 3 staanders gingen, had zes lussen, van 0,50 M. lang, waardoor het onderdak aan den nokbalk hing, benevens 2 groote schuif ramen. Het buitendak had enkel 3 kleine gaten, waardoor de ijzeren pennen a. b. c. en e gingen. Het binnendak had twee groote ventilatieramen, f vierkante Meter in oppervlak, met schuifraam. Het ronde crinoline ge deelte was, evenals bij het buitendak, gevormd door het aan elkaar naaien van driehoekige banen. Het buitendak reikte dichter bij den grond, omdat het overal ongeveer 1 Meter over het onderdak heen reikte; het werd door spanlijnen strak gespan nen. Het onderdak werd eveneens door lijnen gespannen; de randen rusten op 16 draagstangen van 1,75 M. hoogte. Voor het opzetten met p. m. 6 man waren ongeveer li uur noodig; eerst werd de nokbalk geschoven door de lussen van het onderdak, vervolgens werd de nokbalk aan de 3 staanders bevestigd en vastgeschroefd en op den grond gelegd. Aan den voet van iederen staander werd nu met een pikhouweel een gat in den grond gemaakt van ongeveer 40 c. M. diepte. Daarna werd het bovendak om den nokbalk heengeslagen, en werden vervolgens om die ijzeren pennen a, b en c. (zie fig. 2) vanglijnen geslagen d. e. f. (zie fig. 3), waaraan het ge raamte opgetrokken kon worden; de vanglijnen werden oogen- blikkelijk gespannen aan de piketpaaltjes en het geraamte stond al reeds stevig, maar hingen beide daken slap neer. Men spande nu eerst het bovendak en wel zoodanig, dat de rand overal goed horizontaal liep. Vervolgens werd het onderdak gespannen, en werden de 16 dunne houten staanders eenvoudig onder den rand van dit dak geschoven, waar aan de bin nenvlakte een stevige band van zeildoek genaaid was, waarin groote koperen oogen bevestigd waren. Aan deze oogen werden nu de losse zijwanden (bij elkaar een 14tal) bevestigd; deze hadden aan de benedenranden eenvoudige touwlussen (zie fig. 4) en werden zij hiermede door piketpaaltjes bevestigd. Door een middenzeil kon aan een der einden van de tent eene af gesloten ruimte gevormd worden, die, betzij als ruimte voor verbandkamertje, hetzij als magazijn gebruikt kon worden; meestal was het ons apotheek-kamertje. De tent kon (zonder de af-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 101