95 veel mogelijk direct te doen reinigen, en hen van schoone kleeren te voorzien. In het algemeen waren wij beiden over de tenten uiterst te vreden het leven in tenten is in Zuid-Afrika iets zoo gewoons, dat een ieder hiermede volkomen vertrouwd is en het opslaan ■en weder opbreken het werk van een oogenblik is. De kleinere vierkante tenten behoefden slechts 2 man onr in weinige minuten 15) opgeslagen te worden en gereed te zijn. Een absolute noodzakelijkheid is het echterdat het dak met behoorlijke handlijnen gespannen wordedaar de hevige rukwinden in staat zijn om de tenten in weinige oogenblikken neer te werpen. Zoo gebeurde het o. a. herhaaldelijk, dat onze 3 kleine vierkante tentjes (magazijnstenten) na een windvlaag in elkaar gezakt waren, wat bij de grootere tenten, waar het dak flink gespannen werd door handlijnen, nimmer kon gebeuren. Iedere tent, waarbij het dak direct door lussen met piketpaaltjes aan den grond bevestigd wordt, is principieel te verwerpenhierdoor schoten dan ook enkele der tenten van de Mooy, bij de Tweede Hollandsche ambulance in gebruik, in practische waarde te kort. Dr Koster, de leider dier ambulance, vertelde mij, dat hij ze heel spoedig als dekzeil van de wagens gebruikt had. Ter verduidelijking mijner bedoeling laat ik op Plaat III het schema volgen van een deugdelijk systeem (zie fig. 6.) De Engelsche militaire hospitalen gebruiken 9 soorten van tenten en wel le als type, de z. g. marquise-tent, ongeveer overeenkomende met de door mij omschreven tent, maar met slechts éen dak, wat in een warm klimaat absoluut onvoldoende beschutting tegen de stralende zonnewarmte geeft 2e type n. 1. de eenvoudige bell-tents", meestal gebruikt voor „hospital-extension" bij „general-and stationary-hospitals" dat zijn die hospitalen, welke een meer permanent karakter hebben. De „field-hospitals", die wij zagen, waren bijna alle uitgerust met deze eenvoudige, enkele of dubbele pyramide tenten en volgens de Engelsche Army-Medical Regulations" 1) vormen zij •1) Zie surg. General Sir. Longomore: Gunshot injuries. Londen 1895, pag 624.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 103