96 ook de ware uitrusting der field-hospitals"wat te meer te ver wonderen is, daar het type dezer tenten reeds lang veroordeeld is. Toen na den Krim-oorlog, tengevolge der ernstige beschul digingen tegen den Engelschen militairen geneeskundigen dienst ingebracht, een parlementaire commissie van enquête benoemd was, oordeelde deze reeds het type dezer tenten „hot in sum mer, wet in autumn, cold in winter; unpleasant from their insecurity and waving movement in windy weather, too con fined for the performance of professional duties; ill adapted for the nursing of sick men and far too limited on the floor to enable medical officers to render patients in any degree com fortable" 1). Alhoewel verbeterd van constructie en kwaliteit, blijft het laatstgenoemde bezwaar tegen de pyramide tent bestaan; het veldhospitaal onder Major Thielehetwelk wij te Brandfort zagen, was er mede uitgerust; die officier klaagde zelve over de zeer weinige ruimte, die hij er hadhoogstens vier zieken in iedere tent. Volgens de bestaande bepalingen zijn de Engelsche veldhos pitalen met deze pyramide tenten uitgerust, met afzonderlijke tenten voor operatie, magazijnen enz. Neemt het „field-hospi- tal" iets meer dan een zeer temporair karakter aan, dan kan het uitgebreid worden door marquise-tenten, die, ook bij de uitrus ting der field-hospitals" behoorende, echter aan de operatie basis van het oprukkende leger blijven, totdat ze noodig zijn - een zeer verkeerde maatregel. Zoo vertelde Major Thiele mij, dat door groot gebrek aan transportmiddelen een groot deel zijner uitrusting op weg van Natal—Port Elisabeth—Bloemfontein ach tergebleven was; hij wist zelf niet waar. De Engelsche marquise-tenten en dus ook de groote tent, die wij hadden, hebben voor veldhospitalen het zeer groote bezwaar, van tamelijk zwaar te zijn 500 Engelsche ponden, welk gewicht bij regen met ongeveer vermeerdert en daardoor nog het bezwaar van tamelijk veel tijd voor het oprichten in beslag te nemen. Bij een meer permanent karakter van het hospitaal, is het marquise type, zooals ik reeds hierboven vermeldde, uit stekend: het is- luchtig, en toch zeer goed beschuttend tegen l) Sir Longomore L. C. pag. 624.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 104