97 wind, regen en warmte en daarbij zeer stabiel; eenmaal opge slagen, staat de tent voor weken en weken, wanneer men tel" kens na hevige regens en opvolgende zonnewarmte de voorzorgen neemt, de handlijnen wat te spannen. De groote general-hospitals No. 2 en 3 te Wijnberg, bij Kaapstad, waren o. a. met dit type marquise-tent uitgerustin de tenten waren houten vloeren aangebrachtin iedere tent werden 6 man op ijzeren kribben gelegd. Bij beide hadden de tenten een dubbel dakhet eene hospitaal bestond uit niet minder dan 100 tenten (No. 2 general-hospital). De twee genoemde bezwaren tegen deze tenten hebben echter gemaakt, dat men bij veldhospitalen, wier hoofdkarakter trek in de mogelijkheid tot groote bewegelijkheid bestaatnaar een ander soort tent gezocht heeft, en daarom was in het Engelsche leger veelal in gebruik de van het Fransche leger overgenomen tente système Tortoise" door hen genoemd „Tortoise-tent" waarschijnlijk niet wetende, dat met het voorop ge plaatste woordje de uitvinder bedoeld wordt, maar door hen zoo betiteld, omdat in de verte gezien deze tent min of meer den vorm heeft van den rug eener schildpad. Zoo zag ik deze Tortoise- tent o. a. bij het keurig ingerichte National-Scottish-hospital te Kroonstad, bij een Yeomanry-hospital nabij Johannesburg en ook bij het te Brandfort naast ons gelegen veldhospitaal van het Australisch contingent. Verder werd zij gebruikt bij de meeste civiele hospitalen. Zoo o. a. bij het Portland-hospital (geschenk van den Hertog van Portland, Lord Bentinck)Irish-hospital (geschenk van Lord Iveagh) e. a. Dit type heeft alle: 5erst de bijzonder groote ruimte van binnen voor. Bij het Fransche leger wordt de „tente système Tortoise" geladen op een wagen (fourgeon d'höpital No. 1) en blijft deze na het spannen der tent in het midden als'steun staan. Ik zag dit, naar ik meen, ook bij het veldhospitaal der Australiërs. Bij het Scottish-hospital was zij van binnen geheel vrij, en viel mij de groote ruimte bijzonder op. Volgens het Fransche voorschrift 1) moet met 6 man de tent in 10 minuten opgeslagen zijn, en geeft zij dan berging voor 20 1) Ministère de la guerre 7e Direction service de santé. Eeole de l'infirmier et du brancardier troisième partie, Chapitre III 74.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 105