- 98 zieken. Zij is enkel, heeft wanden van ongeveer manshoogte met zijramen, en hij het Scottish-hospital een gemakkelijk uit elkaar te nemen houten vloer. Ook het Portland-hospital had dergelijke vloeren. De bezwaren van dit overigens uitstekende type van tent acht ik: le. dat het dak enkel is 1) en komt het mij voor, dat bij tropische klimaten, zoowel tegen de zonnewarmte als tegen de regens, het noodzakelijk is een dubbel dak te hebben; 2e. dat het dak steeds met een bocht hangt, en veel te weinig- hellende is, waardoor bij regens steeds zakken gevormd worden, zoodat het zal lekken. Daar het Scottish-hospital juist denzelf den dag, dat wij het zagen, geopend werd, kon men over deze quaestie nog niet oordeelen. In het reeds meergenoemde werk 2) prijst Makins de „Tortoise- tent" verre boven het „Service-patterns": de marquise-tent. Hij geeft als gewicht dezer laatste op 500 Engelsche ponden voor de „Tortoise-tent" slechts 300 Engelsche ponden en zegt, dat deze laatste meer zieken kan bevatten. De Tortoise-tent van het Scottish-hospital was, meen ik, ook van licht groen, zeer stevig linnen, dat regens zeer goed weerstaat; de houten vloer, de ijzeren stretchers (dergelijke, als wij in gebruik hadden), de kleine, wit geverfde, uit elkaar te nemen ijzeren beddetafeltjes in de officierstent, waar wij onzen Engelschen collega Db. Phillips aan typhus ziek vonden, dat alles maakte een hoogst gunstigen indruk. Uitermate smerig was echter „de Tortoise-tent" in het Aus tralische veldhospitaal; het linnen was verweerd, hier en daar gescheurd, en de zieken lagen op de eenvoudige Engelsche model brancard in aan elkaar geschoven rijen, verre van comfortable. Om redenen, die ik later nog uiteen zal zetten, ben ik een tegenstander van het ook bij het Engelsche leger heerschende systeem, om de verschillende soorten van hospitalen (bearer - compagniesfield-hospitalsstationary-hospitalsgeneral-hospi tals) op verschillende wijze en met verschillend materiaal uit te 1) Zie o. a. opmerkingen van Mac. Cormae, Lancet Feb. 10 1900, pag. 403. 2) Surgical experiences in South-Africa bij George Makins-London 1901, pag. 33 en Fig. 12 en 13.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 106