99 rustenliet spreekt van zelve, dat de uitrusting van een veld hospitaal grooter moet zijn dan dat eener geneeskundige sectie bij kleine troepenafdeelingen, dat de veldhospitalen wederom eene kleinere uitrusting moeten hebben dan meer achterwaarts lig gende hospitalen, maar bij het veelvuldig verwisselen van werk kring bij onvoorziene omstandigheden, welke gedurende den oorlog schering en inslag vormen, het onderling vicarieerende optreden der verschillende soorten van ziekeninrichtingen, met het oog op dat alles komt het mij absoluut noodzakelijk voor, dat bij alle een zelfde systeem ten grondslag ligt en zoo moetin casu het type van tent voor alle soorten van verplegingsinrichtingen uniform zijn. Wat had, in het genoemde voorbeeld, Major Thiele van het field-hospital, hetwelk wij te Brandfort zagen, aan zijne marquise tenten, zwervende ergens in Kaapkolonie, terwijl hij zelf zich moest behelpen met de slechte bell-tents. Makins 1) erkent ook, dat de veldhospitalen dikwijls sterk in hunne transportmiddelen werden bekort, en daardoor belemmerd in hunne werkingswijze. Telkens en telkens klaagden Engelsche doctoren mij over de enorme besnoeiing in transportmiddelen, door Kitchener bevolen soms werd hun zelfs een deel hunner muildieren afgenomen voor •de eeuwige „military reasons" en daar dit wel in eiken oorlog en bij elk leger zal gebeuren, springt de noodzakelijkheid te meer in het oog, om te zorgen, dat hetgeen het hospitaal dan nog behoudt uit het meest bruikbare bestaat, en moet mijns inziens de tent bij een verband- of hoofdverbandplaats dezelfde zijn als die bij veldhospitalen. De eischen, aan zulk een tent te stellen (speciaal heb ik hiel de tropen op het oog), moeten naar mijne meening zijn: lo. Met te zwaar gewicht, en gemakkelijk en spoedig op te richten zijn 2o. 't Materiaal moet gemakkelijk te repareeren en gemakkelijk verkrijgbaar zijn; zoo zullen in de tropen alle staanders uit bam boe, niet uit houten balken of latten bestaan; 3o. Het dak moet zijn dubbel, en door afzonderlijke lijnen en piketpaaltjes gespannen worden; tenten, waarbij het dak tege- 1) L. C. pag. 27 en 28.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 107