100 lijkertijd staande wand is, en slechts door kleine lussen aan derr grond bevestigd worden, deugen niet; het dak moet voldoende hellend zijn. 4o. De beide daken moeten voor het snellere opslaan aan el kaar bevestigd zijnde zijwanden kunnen los van het dak zijnT behoeven dat echter niet; het dak moet door wind-of vanglijnen, gekruisd verloopende, behoed worden tegen hevigen wind 5o. De zijwanden moeten, naar beneden hangende, gemakkelijk te spannen zijn en minstens van 2/3 tot 3/4 a 1 manshoogte zijn 60. De tent moet inwendig in alle hoeken gemakkelijk toe gankelijk zijn bij loodrechte houding, of hoogstens in licht ge bukte houding, van het verplegingspersoneel; 7o. Er moeten voldoende ventilatie openingen, zoowel in het dak als in de zijwanden, zijn 80. De tent moet voldoende licht hebben, opdat bij ontbre kende afzonderlijke operatie-tent elke chirurgische behandeling binnen de tent kan worden uitgevoerd 9o. De uitbreiding der tent moet gemakkelijk kunnen ge schieden en moeten dus alle tenten volmaakt dezelfde zijn, opdat ook alle onderdeelen en verwisselstukken eens en vooral voor alle passende moeten zijn. Om de redenen genoemd sub 3t/m 9 zijn pyramide tenten (bell-tents) voor hospitaalgebruik absoluut te verwerpen; mar quise-tenten voldoen niet aan de eischen sub. 1 en sub. 9 ge steld Tortoise-tenten voldoen niet aan de eischen sub. 5 en sub. 9 gesteldmaar de hoofdeigenschappen der Tortoise-tenten, t. w. lichtheid, breed oppervlak, goede ventilatie, en voldoende hoogte, maken dit type tot het meest gewenschte, mits gewijzigd in den geest sub 5 en 9 genoemd. 1). 1) In een door mij op last van den Chef over den geneeskundigen dienst aan den dirigeerend officier van gezondheid in de 2de militaire afdeeling op Java ingediend rapport nopens de bruikbaarheid van eenig tentmateriaal Dr. de Mooy werd door mij voorgesteld een gewijzigd model zwaluwtent de Mooy. Het is hier niet de plaats, om uitvoeriger hierop in te gaanhet model vereenigde in zich al de genoemde punten, heeft lichtheid, het breede oppervlak, licht, lucht, hoogere zijwanden enz. gemeen met de Tortoise-tent. Uit eene pas verschenen reisbeschrijving van pleegzuster Hellemans, der Tweede Holl. ambulance zie ik, dat bij die ambulance een dergelijke tent, gewijzigd model de Mooy, in Zuid-Afrika werd gebruikt en daar uitstekend voldaan heeft.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 108