TRANSPORTMIDDELEN. Het hoofdmiddel van transport in Zuid-Afrika is en zal nog* zeer lang blijven de alom bekende ossemoagenhij vormde het bijna uitsluitende middel van transport voor het optrekkende Engelsche leger. De ossenwagen is zeer lang (6 a 7 Meter), zeer stevig gebouwd, vierradig, zonder veeren, met ongeveer 1,5 Meter breeden bodem. De staande wanden loopen schuin naar buiten en boven toe, waardoor de wagen veel wijder, tot bijna 2 Meter, wordt. Het achterste derde gedeelte bezit een huif, rustende op hoepelvormige latten, die aan de staande wanden bevestigd zijn. De achterraden zijn hooger dan de voorradenbeide zijn door hunne assen bevestigd aan zware dwarshouten, die verbonden zijn door een longitudinaal verloopenden balk, welke bestaat uit twee stukken, in het midden articuleerende. Hierdoor komt het, dat de wagen eene zekere elasticiteit heeft en hij op oneffen bodem niet zoo hevig stoot, als men met de lengte van den wagen en de oneffenheid der wegen zoude vermoeden; de stoot, welke veroorzaakt wordt, wanneer een paar raden over eene oneffenheid rijden, wordt aldus gebroken. Wordt de bodem van dien wagen gevuld met matrassen, dan is de ossenwagen niet zulk een slecht vervoermiddel voor zieken. In een wagen zijn gemakkelijk een zestal man liggende en nog velen zittende onder te brengen. De muil- of bokwagen is van dezelfde constructie, maar kleiner dan de ossenwagenwij hadden er hiervan één in ons vast bezit, terwijl de ossenwagens telkens, wanneer noodig, ingehuurd werden. Ossenwagens worden bespannen met ongeveer 16 ossen; de muilwagen eigenlijk met 8, soms echter met 10 of 12 muildieren. Een groot deel van het Engelsche ziekentransport geschiedde

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 114