107 per ossenwagen, en getuigt Makins o. a. erzeer gunstig over. 1> Een bezwaar tegen het vervoer per ossenwagen zoude zijn, dat de Boeren hunne ossen in hoofdzaak 's nachts en in den vroegen morgen laten trekken. Wij zelf vonden dit bezwaar van nachtelijk trekken gering; en evenmin konden wij het tweede bezwaar, dat dikwijls geopperd wordt, deelen, t. w. de langzaamheid; hadden wij bij onzen trek ossenwagens ingehuurd, welke 's nachts opreden, dan bleek het steeds, dat het verschil in aankomst met de rest van ons transport,, dat per muilwagen ging, slechts weinig bedroeg en zeer zeker niet opwoog tegen de veel grootere eenvoudigheid in voeding en behandeling en de veel minder voorzorgen, die bij ossen wagens noodig zijn. Muildieren moeten om de 2 a 3 uren rusten, en zoo vordert men slechts zeer langzaam. Wij hadden in het geheel tot onze- beschikking lo. Den genoemden bok- of muilwagenvoor ziekentransport zeer geschikt; de lijders, die ambulant waren, prefereerden natuurlijk, als ieder rechtgeaarde Boer, het slapen beneden den wagen op het veld. Bij onzen laatsten tocht, toen wij geen zieken meer bij ons hadden, was deze wagen voor ons doctoren bestemd, en wij hebben er een prachtig verblijf in gehad. 2o. Een door de Transvaalsche Regeering gerequireerden zieken wagenafkomstig uit een der mijnen; de wagen had zeer breed spoor en was ingericht voor vier zieken, liggende op brancards, welke in de wagens hingen. Daar de wagen tamelijk sterk schommelde, was hij als ziekenwagen nu niet zoo heel geschikt, alhoewel hij heel ruim was. De bespanning bestond uit 6 a 8 muildieren. 3o. Een grooten vierradigen vrachtwagen van de Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij afkomstig. Hij was over de geheele lengte overdekt met een hooge kap van impermeable stof; de wagen werd getrokken door 8 muildieren. Alhoewel zeer ruim en geschikt voor een 6tal liggende lijders, had d& wagen overdag het bezwaar van zeer warm te zijn; bij een grooteren trek diende hij als dames ver blijf. 1) L. C. pag. 33.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 115