108 4o. Een vrachtwagen, de z. g. Afrikaansclie trolleybestemd voor vervoer van goederen, ook vierradig, en meestal bespannen met een 8tal ossen, die dan bij eiken trek ingehuurd werden. 5o. Een ioagen afkomstig uit eene stoomivaschinrichting te Pre toriawaarin de apotheekgoederen, verbandmiddelen, instru menten en meubilair uit operatie- en verban dkamer vervoerd werden. De wagen was verre van practisch, daar hij niet voor het veld gemaakt was, de bergruimte was echter voldoende. Bij werd getrokken door 6 a 8 muildieren. Meestal werden gedurende een trek een of twee ossenwagens ingehuurdwij hadden het eens met één ossenwagen gedaan, maar de wagens bleken alle te zwaar geladen, zoodat bij volgende keeren er twee ossenwagens ingehuurd werden. Een stevige ossenwagen kan geladen worden tot een gewicht van 2900 kilo. Bij elkaar beschikten wij dus over 6 a 7 wagens met vier en dertig muildieren, 5 paarden (waaronder drie rijpaarden) als per manent eigendom, en 32 a 40 ossen der ingehuurde ossenwagens. Wij hebben zelden ongemakken met de wagens gehadeens brak ■een veer van een der wagens, maar het omsnoeren met ossen- riemen herstelde in weinige oogenblikken het defect. Soms dreigde wel eens bij het passeeren van driften, enz. ■een wagen om te vallen, een enkele keer viel er een wagen om, maar dat zijn kleinigheden, welke in Zuid-Afrika niet geteld worden; de ossen worden dan uitgespannen, de trekriemen aan de bovenliggende uiteinden der assen bevestigd, een flinke ruk en de wagen staat weer overeind. Waren er zieken te vervoeren van onze ambulance naar een der naastbijgelegen eindpunten van de spoorlijn, dan werden meestal ossenwagens ingehuurd. Het voederen der dieren ge schiedde door mede genomen mielies (maïs) en haver, welke beide artikelen ruimschoots van gouvernementswege verschaft werden, en later, toen wij langs den weg trokken, welke door de Engelsche legermacht reeds gepasseerd was, konden worden opgekocht. Door het grazen voorzagen de dieren verder in hun eigen voedsel vooral gedurende de wintermaanden had dit dikwijls groot be zwaar, daar het veld dan zeer kaal is. Bleven wij op een plaats wat langer, dan moest iederen dag •door onze kaffers een nieuwe plek gezocht worden voor het grazen,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 116