Ill het resteerende personeel en de bagage bestemd. Soms bestond het transport, bij elkaar gerekend, uit een 80tal dieren. De moeielijk- heden, waarmede wij te kampen hadden, hebben andere ambulan ces, die in het veld waren, eveneens gekend, en alle hebben het er goed afgebracht. Met dit feit voor oogen durf ik gerust te beweren, dat deze oorlog eens en voor altijd op afdoende wijze de waarheid heeft bewezendat vrijwillige hulp voor ziekenverpleging in oorlogstijdwat werkdadigheid betreft, minstens gelijk kan staan met de geneeskundige hulpvan militaire zijde door het gouvernement geboden. Immers telkens en telkens trof ons in Zuid-Afrika de klacht door onze Engelsche militaire collega's geuit, dat hun ambulance wezen zoozeer belemmerd was in zijne bewegingen door gebrek aan transportmiddelen. Aan dit feit moet het zeker ook voor een deel worden toe geschreven, dat vele der militaire ambulances aan Britsche zijde zoo slecht van medische en verplegingsuitrustingen voorzien waren, in tegenstelling met de vrijwillig aangeboden verpleging aan Britsche zijdede meeste dier civiele ambulances toch waren zeer goed uitgerust. Het merkwaardige feit heeft zich voorgedaan, dat bijna alle Engelsche geneesheeren, die wij ontmoetten, getuigden, dat van de uit den vreemde aan de Bóeren-Republieken toegezonden hulp, dus ook van de onze, de uitrusting verre superieur was aan die hunner militaire ambulances. Niet zonder een gevoel van satisfactie durf ik hier het oordeel aanhalen van niemand minder dan van den bekenden chirurg van het St. Thomas Hospital te Londen, George Makins, gedurende vele maanden „consulting surgeon to the South-African-Field- force", die in zijne pas verschenen „Surgical-Experiences in South-Africa" 1) zegt: I saw on several occasions the German and Dutch ambulances, and was much struck by the excellence of their equipement. In some details there was much to be learned from them, especially in the matter of appliances, dres sings and instruments. The Dutch ambulance I saw at Brand- fort 2) had a complete installation of acetylenegas, which was -carried, gasometer and all, in one Scotchcart." 1Londen Smith Elder en Co. 1901 pag. 30. '2) Hiermede is onze ambulance bedoeld. Makins bezocht ons te Brandfort.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 119