- 112 De ware reden, dat de civiele ambulances aan Engelsche zijde en de ambulances aan Boerenzijde zoo goed mobiel konden blij ven, in tegenstelling met de militaire ambulances aan Engel sche zijde, moet gezocht worden in dit beslissende feithet in bezit zijn van eigen transportmiddelen der civiele ambulances. Makins haalt in het zoo even genoemde werk 1) voorbeelden aan, hoe de militaire (field-and stationary-) hospitalen telkens in hunne transportmiddelen werden bekort. Een Engelsch col lega, werkzaam in het nieuwe gebouw der staatsmeisjesschool, ingericht tot hospitaal, te Pretoria, zeide mij ronduit, over de onvoldoende uitrusting van zijn hospitaal sprekende (er was zelfs geen operatietafel en had men deze afgebedeld van de Tweede Hollandsche ambulance), dat dit feit toegeschreven moest worden aan de zeer ontoereikende transportmiddelen van het hospitaal: slechts het halve aantal wagens en dan slechts half geladen, mocht op last van Kitchener mede genomen worden en zeide hij, sprekende over Kitchener „he spares his mules, but he is killing his men," en voegde er aan toe, dat later Kitchener voor zijn geweten zoude moeten verantwoorden veel, wat in de hos pitalen geleden werd; de zieken waren n. b. op half rantsoen. Dit feit, het besnoeien van transportmiddelen aan de militaire hospitalen, is een ook uit vroegere oorlogen zoo algemeen bekend feit, dat het onnoodig zoude zijn het hier te releveeren, ware het niet om als tegenstelling te dienen van de goede uitrusting der civiele ambulances, zoowel bij de Britsche legermacht als bij het Boerenleger, welke bij beide mogelijk gemaakt werd, omdat ze beschikten over eigen transportmiddelen, onder eigen beheer en hierin niet gekortwiekt werden wegens militaire re denen door de militaire autoriteit. Ik acht dit een eersten levenseisch voor iedere ambulance en helaas, hoezeer wordt er tegen gezondigd. Makins is zeer voldaan over de mobiliteit der Engelsche field- hospitals", al was hunne uitrusting, door bekorting der tran sportmiddelen, ook niet steeds voldoende. Sprekende over de zooeven genoemde German and Dutch „hospitals" en hunne uit rusting zegt hij t. z. p. „They" (d. z. dus de German and Dutch 1) L. C. pag 25 en vlg.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 120