3 mede de bokschutters bewapend waren, met geweerriem 4.825 KG. (Bijlage C. blz. 5), derhalve is de gewichtsvermindering 1 KG. c. De terugstoot. De in onmiddellijk verband tot de aanvankelijke snelheid van het projectiel en het gewicht van het wapen staande terugstoot heeft bij het verlicht geweer een arbeidsvermogen van 0.9285 KGM. en een snelheid van 2.168 M. (Bijlage C. blz. 9). Niettegenstaande deze waarden bij het geweer M. 95 slechts resp. 0.741 KGM. en 1.747 M. bedragen (Y0-781 M), derhalve met 25 resp. 24°/0 zijn toegenomen, werd door geen der bokschutters, in welke houding ook, van den meerderen terugstoot hinder onder vonden. Europeesche fuseliers, die te voren nimmer met het verlichte geweer geschoten hadden, getuigden éénparig, dat bij „snelvuren", vooral in de knielende houding, en bij „langzaam vuren" in de liggende houding, de meerdere terugstoot goed merkbaar was, zonder den schouder echter pijnlijk aan te doen. Daarentegen bleek op de getuigenis van inlandsche soldaten in het algemeen geen staat te maken. Terwijl enkelen toch beweerden, dat de terugstoot in alle houdingen minder merkbaar was dan bij het geweer M. 95, klaagden anderen over pijn in den schouder, voor al na een minuut „snelvuren", zoowel in de staande als in de knielende houding, waarbij hoogstens 16 patronen werden ver schoten. Uit het feit, dat de terugstoot van het verlichte geweer in arbeidsvermogen en snelheid beneden dien van de Marechaussee karabijn M. 95 blijft—resp. 0.963 KGM. en 2.43. M.—en ongeveer gelijk staat met dien van de Cavalerie- karabijn M. 95—resp. 0.885 KGM. en 2.24. M.—terwijl door de met deze karabijn bewapende inlandsche militairen niet over een te sterken terugstoot wordt geklaagd, mag veilig worden afgeleid, dat het verlichte geweer ook in dit opzicht voldoet. Trouwens de algemeen als maximum waarde voor den terugstoot aangenomene n.l. 15J£GM. wordt, - zooals uit het vorenstaande blijkt, nog lang niet bereikt. cl. De trillingsboek. Zooals uit de opmetingen, opgenomen in Bijlage A. blz. 1 t/m

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 129