10 -- voeling met het front miste, kon van een geregelden gang van za ken geen sprake zijn. De voorziening in geneeskundige hulp ge schiedde clan ook feitelijk huiten dit comité om. Bij het begin van den oorlog waren met de verschillende com mando's talrijke doctoren, in de dorpen van Transvaal en den Vrijstaat gevestigd, mede uitgetrokken, hetzij vrijwillig, hetzij daartoe gecommandeerd; zij genoten een daggeld. Daar in de eerste maanden van den oorlog (tot het begin December 1899) de voorraad aan materiaal niet groot was, had men talrijke apotheken (voornamelijk Engelsche, waarvan de eigenaars bij het begin van den oorlog uit het land gezet of gevlucht warem „gecommandeerd" om te leveren; later was door de ettelijke zendingen uit Europa die voorraad materiaal zoo enorm, dat men het Boerenleger er wel 25 jaren van had kunnen voorzien. De uitrusting dezer kleine veldambulances (of vliegende ambulances) was niet schitterend, maar over het algemeen, toen er meer verbandmiddelen, medicamenten, verplegingsar- tikelen enz. beschikbaar waren, voldoende, wat materiaal be treft; zij moesten om bij hunne commando's te kunnen blijven en daarmede op te rukken ook zoo beperkt mogelijk ingericht zijnmeestal bestonden zij uit twee wagentjes en eenige tenten van de wagens was de een meestal de zeer bekende vierwielige boerenwagen (niet te verwarren met trek- of ossenwagen), de andere eene lichte trolley. Het vierwielige wagentje diende voor transport van zieken en, wanneer deze er niet waren, voor logies van den dokter. De trolley diende voor vervoer van goederen, of ook voor ziekentransport. Behalve de doctoren waren er in den regel eenige ongeoefende helpers, benevens voor het ruwe werk en het toezicht op de trekdieren en voor het koken eenige kaffers. De taak der veldambulances kon met het oog op hunne groote mobiliteit geene andere zijn dan het instellen eener slechts zeer provisoire behandeling van gewonden, of wel om eene ambu- latorische behandeling van andere zieken te verrichten. Steeds waren de geneesheeren er, volkomen juist, op uit hunne zieken ten spoedigste aan meer permanente inrichtingen over te geven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 18