11 Wat ik van de werking dezer ambulances gezien heb in den Vrijstaat was: lo. dat zij aan den eisch van mobiliteit goed voldeden; 2o. dat zij althans naar hun beste weten hielpen. Slechts eenige malen zag ik eene werkelijk zeer slordige behandeling in het algemeen scheen het mij toe, dat de geneesheeren over eenkomstig hunne opleiding uit Engelsche scholen veel te sterke antiseptica gebruikten. Operatief werk deden zij natuurlijk niet of slechts zelden. Het Boerenleger beschikte over eenige veldambulancesdie cjrooter en uitgebreider warenen die men hun veldhospitalen zou kunnen noemende meest bekende was die, door de Pre- toria-afdeeling van het Transvaalsche Roode Kruis uitgerust, en welke eerst te Lichtenburg nabij Mafeking werkte, later te Mod- derrivier bij Cronjé, en aldaar door ons overgenomen werd. De uitzending van dit veldhospitaal had haar ontstaan te danken aan het initiatief van eenige dames en heeren te Pre toria, die, toen de oorlog onvermijdelijk werd, zich tot een be stuur der plaatselijke afdeeling constitueerden en giften en verplegingsmateriaal van allerlei aard verzamelden. De drijvende kracht van dit locale comité was Mevrouw Ameshoff geboren van Ittersum, die persoonlijk als directrice dier ambulance te velde optrad en ook gedurende de vele maanden van ons samenzijn als zoodanig is blijven functionneeren met een volharding, opgewektheid en tact, ver boven onzen lof verheven. Ongelukkigerwijze werd dit plaatselijk comité zeer in hare voorbereidingen geremd, toen zij, overeenkomstig eene bepa ling in het reglement van de vereeniging van het Transvaalscne Roode Kruis, bij het begin van den oorlog hare gelden moest storten in de kas van het Hoofd Comité eene maatregel, die alhoewel formeel juist, te onbillijker was, daar het Hoofd Co mité zelve over eenige fondsen van belang had te beschikken. Wel werd het plaatselijk Pretoriaansche comité gedeeltelijk in dit verlies door staatssubsidie gecompenseerd, maar de maatregel heeft de goede werking van het comité ten zeerste belemmerd. Te Johannesburg, Pretoria en Bloemfontein waren vaste hospitalenhetzij gedeeltelijk, hetzij geheel aan het Gouverne-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 19