12 ment behoorendedeze stationnaire hospitalen waren volkomen modern ingericht. Door plaatselijke comite's, gesteund door het Gouvernement, waren tijdelijke hospitalen opgericht in eenige plaatsen van Transvaal en Vrijstaat met plaatselijke geneesheer en aan het hoofd; zoo te Heidelberg, Krugersdorp, Kroonstad (later over genomen door de Russisch-Hollandsche ambulance), Vrijheid (dooi de Russische ambulance overgenomen). Voorts waren er eenige hospitalen door particulieren uitgerustzoo •o. a. het Bourke's hospitaal te Pretoria, waar de gevangen Engelsche ■officieren behandeld werden door een Engelsch particulier ge neesheer van Pretoria, en hetwelk uitgerust was door den ei genaar eener groote Engelsche store aldaar. Bovendien waren er te velde nog eenige zeer typische verple- gingslichamen, onbestaanbaar in eiken anderen staat dan bij ■de Boeren: het waren kleine veldambulances zonder genees- heeren, eveneens uitgerust door eenige of meerdere particulieren, predikanten, handelsfirma's, welke laatsten, meestal Engelschen, op deze wijze hunne aanhankelijkheid aan de Boerenzaak wil den bewijzen zoo o. a. een ambulance uit de stores van Beckett te Pretoria; eenig winkel-personeel fungeerde als helpers, deels om, Engelsch zijnde, op deze wijze eene uitzetting uit de Trans vaal te ontloopen, deels om van commandodiensten vrij te raken. Voegt men nu nog bij al deze diverse soorten verplegings- inrichtingen een groot aantal hulpvaardige dames, die, bran dend van ijver, absoluut zieken verplegen wildenbedenkt men nu, dat aan al dit zeer vreemdsoortige personeel, door het Hoofd Comité van het Roode Kruis te Pretoria zoo goed als blinde lings certificaten waren uitgereikt, dan kan men zich eene voorstelling maken van welk een gehalte het ambulance-per soneel in de eerste maanden van den oorlog was. Te verwon deren valt het dan ook niet, dat de Boerencommandanten, al wat bij ambulances behoorde over één kam scherende, de ambu lances allesbehalve goedgezind waren, en dat dit personeel veelal onder verdenking stond van ettelijke verraders, om niet te zeggen spionnen, onder zich te hebben. In de medische behoeften aan het front werd op sommige plaatsen niet, op andere zeer slecht voorzien; het Centraal

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 20